Prestiżowy magazyn „Time” opublikował listę stu najbardziej wpływowych osób z całego świata. W zestawieniu podzielonym na sześć kategorii swoje nazwiska znalazły takie osobowości jak Britney Spears, Elon Musk, Donald Trump, Billie Eilish czy Joe Biden. Polacy również mają powód do dumy. Wśród wyróżnionych osób pojawiła się bowiem nasza rodaczka, o której my sami słyszymy na co dzień niewiele.

Twórcy amerykańskiego magazynu „Time” od ponad dwudziestu lat publikują coroczną listę najbardziej wpływowych, ich zdaniem, osób z całego świata. Aktualne zestawienie podzielone zostało na sześć kategorii. W jednej z nich znalazło się również polskie nazwisko.

Ikony

Na czele tej grupy pojawili się książę Harry wraz z małżonką Meghan, księżną hrabstwa Sussex. Para została doceniona m.in. za swoją działalność charytatywną. Twórcy wymienili w niej również znane piosenkarki Britney Spears i Dolly Parton czy rosyjskiego aktywistę Aleksieja Nawalnego.

Pionierzy

Liderką wśród pionierów okazała się młoda piosenkarka Billie Eilish, która w swojej karierze zdobyła już wiele wyróżnień. W ostatnim czasie zaśpiewała m.in. piosenkę do najnowszej części filmu o Jamesie Bondzie. „Jest rzadkim duchem, który przemawia z głębi serca bez udawania. (…) Opowiada się za kobietami na całym świecie.” – czytamy na łamach magazynu.

Tytani

Tytuł „tytana roku 2020” otrzymała Simone Biles, amerykańska gimnastyczka, która na swoim koncie ma cztery złote i jeden brązowy medal olimpijski. Uhonorowano ją za sprzeciwienie się systemowi, który dopuszcza się nadużyć w sporcie. W tej samej kategorii znaleźli się również muzycy Timbaland i Swizz Beatz oraz Tim Cook, dyrektor generalny firmy Apple.

Artyści

Najbardziej docenioną artystką okazała się Kate Winslet, którą większość z nas kojarzy zapewne z głównej roli w kultowym „Titanicu”. W rankingu „Time’a” znalazła się jednak dzięki chwalonej przez krytyków grze w serialu „Mare z Easttown”, gdzie wcieliła się w postać detektywa. Obok aktorki w zestawieniu znaleźli się m.in. Scarlett Johansson, Jason Sudeikis oraz Kane Brown.

Liderzy

Choć w tym miejscu pojawiły się takie sylwetki jak Joe Biden i Donald Trump, liderką kategorii okazała się jednak Ngozi Okonjo – Iweala, której zasługą jest działanie na rzecz dostępności szczepionek we wszystkich krajach w równej mierze. „Osiągnięcie równości w szczepionkach jest globalnym obowiązkiem wzajemnego współczucia. Mamy nadzieję, że prowadzeni przez silnych liderów, takich jak Ngozi, wkrótce tam dotrzemy.” – czytamy na łamach „Time’a”.

Innowatorzy

To właśnie w tej kategorii, m.in. obok jej lidera Jehnsena Huanga (współzałożyciel Nvidia Corporation) czy Elona Muska, znalazła się polska profesor Lidia Morawska. Magazyn docenił jej zaangażowanie w stworzenie zespołu, który określił, jak wielką rolę w pandemii odgrywa przenoszenie wirusa w postaci aerozoli.

Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie – od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie.” – wyjaśnili twórcy przedsięwzięcia.

Na co dzień nie słyszymy o osiągnięciach badaczki, ponieważ swoją pracę i życie prywatne przeniosła do Australii. Tam jest związana z Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, którego od 2020 r. jest dyrektorem. Prowadzi również wykłady na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland. Doradza też Światowej Organizacji Zdrowia w podejmowaniu decyzji dotyczących społeczeństwa na całym świecie.

News4Media, fot.: screen YouTube / WHO

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.