KMZB, to aplikacja dzięki, której każdy obywatel może podzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego miejscu zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Zasada jest prosta: anonimowo i mobilnie wprowadza się na mapę informacje o niepożądanych sytuacjach, a policja w ciągu kilku dni weryfikuje zgłoszenie i albo sama podejmuje działania eliminujące zagrożenia, albo przekazuje je innym, właściwym służbom.
Na mapie, którą znajdziemy pod adresem strony internetowej mapy: geoportal.gov.pl możemy wybrać jedną z 25 kategorii, takich jak przekraczanie prędkości, niedozwolone parkowanie, nielegalne wysypiska, akty wandalizmu, niebezpieczne przejścia dla pieszych, nielegalne rajdy samochodowe czy nawet kłusownictwo.
W zgłoszeniach, które za pośrednictwem KMZB trafiły w tym roku do jeleniogórskiej policji dominują te związane z ruchem drogowym
W 392 przypadkach jeleniogórzanie zgłaszali miejsca, gdzie dochodzi do przekraczania prędkości; w 260 zgłoszeniach skarżono się na nieprawidłowe parkowanie; 110 razy zwracano uwagę na picie alkoholu w miejscach niedozwolonych; w 62 dwóch – wskazywano miejsca, gdzie na dziko wyrzucane są śmieci.
– Każde naniesione zgłoszenie trafia do właściwych miejscowo jednostek policji. Zgłoszenia są w ciągu pięciu dni weryfikowane na bieżąco przez funkcjonariuszy z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, ruchu drogowego, a także dzielnicowych. Kiedy jest potrzeba w weryfikację włączają się również policjanci kryminalni – informuje Edyta Bagrowska oficer prasowy jeleniogórskiej policji. – Oczywiście na weryfikacji się nie kończy, bo zasadniczym celem jest wyeliminowanie zgłaszanych zagrożeń. Dlatego w sprawach z zakresu działań policji podejmujemy interwencję, np. w sytuacjach spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W takie miejsca wysyłane są patrole, dzielnicowi, a częsta obecność mundurowych skutecznie zniechęca amatorów trunków. Sprawy, które są poza kompetencjami policji, przekazujemy właściwym jednostkom. Dotyczące np. niewłaściwej infrastruktury drogowej zarządowi dróg i mostów, dzikich wysypisk – straży miejskiej.
Warto pamiętać, że KMZB nie służy do zgłaszania policji pilnych interwencji, zwłaszcza gdy chodzi o zagrożenie zdrowia lub życia. W takich sytuacjach należy korzystać z numerów alarmowych 112.
Udostępnij