Trzeci dzień XXX Forum Ekonomicznego obfituje w rozważania na temat perspektyw przyszłości i inwestycji ekologicznych, wiele mówi się także na temat skutków i postępu cyfryzacji. Najbardziej obleganym panelem będzie dziś niewątpliwie dyskusja, w której ma uczestniczyć Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

9 września 2021 to ostatni dzień międzynarodowego wydarzenia, które od tygodni znajdowało się na ustach polityków, prezesów kluczowych dla krajowej gospodarki spółek, ekonomistów i profesorów uniwersytetów. Na ostatni dzień Forum przewidziano dwie sesje plenarne – poranna „Świat po pandemii. Gospodarka, suwerenność, solidarność” oraz wieczorna „Europa: kierunek odbudowa”, w której panelistami byli Premier Polski Mateusz Morawiecki, Premier Słowenii Janez Jansa oraz Premier Minister Ukrainy Denys Shmygal.

Dzisiejsze panele dyskusyjne dotyczyły wielu istotnych dla współczesnego świata tematów, były to m.in.: „Pacjent w systemie ochrony zdrowia – aktualne problemy i wyzwania”, „Szpitale w nowej rzeczywistości”, „Rola młodzieży w polityce publicznej”, „Reformy gospodarcze w nowej Białorusi”, „Cyfrowi czempioni – najważniejsi twórcy nowego przemysłu z Europy Środkowo-Wschodniej”, „Kryzys miast regionów górskich”, „Jak nadać nową dynamikę współpracy polsko-ukraińskiej”, „Jak właściwie podchodzić do wyzwań klimatycznych?”, „Polska Kultura w Świecie. Jak inwestować w Sztukę?”, „Radykalizacja muzułmańskiej diaspory w Europie zagrożenie czy iluzja?”, „Kształtowanie miast przyszłości”, „Współpraca na rzecz budowania marki regionu karpackiego” i wiele innych.

W południe Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz z Ministrem Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej – Andrejem Doležalem oraz ukraińskim Ministrem Infrastruktury – Oleksandrem Kubrakovem, próbowali nakreślić innowacyjne ścieżki „Europejskiego transportu na miarę XXI w.”. O 16:00 przedstawiciele Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentują raport „Rynek pracy wobec wyzwań związanych z pandemią COVID-19”, który odpowie na pytania dotyczące wyzwań stojących przed rynkiem pracy, tego jak będzie się on kształtował w przyszłości oraz jaki zestaw zawodowych kompetencji okaże się najbardziej pożądany w kolejnych latach.

Wśród zaproszonych nie zabrakło również lokalnych reprezentantów z naszego województwa. Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak udzielał się tego dnia w bloku tematycznym, którego partnerem jest Miasto Jelenia Góra – „Jak ponownie otworzyć okno na świat? Przyszłość postpandemicznej turystyki”. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, jest jednym z panelistów w dyskusji „Samorządowe wyzwania polityki”. Natomiast Monika Włodarczyk, Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wypowiadać się będzie w panelu „Dziennikarz – natręt, biznesmen czy obrońca interesu społeczeństw?”. Z kolei z ramienia Karkonoskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jeleniej Górze wypowiadała się prof. zw. dr hab. Anna Michońska-Stadnik, która uczestniczyła w panelu „E-nauka – wyzwanie, szansa czy przeszkoda?”.

Na dzisiejszej Gali Forum Ekonomicznego o 19:00 zostaną wręczone nagrody: Człowiek Roku 2020, Organizacja pozarządowa Roku 2020 oraz Nagroda Specjalna.

Zdjęcia i tekst: mm

5 komentarzy

  1. Ja się pytam, z jakiego powodu to forum ekonomiczne zrobiono w Lidlu? 😀 😛

  2. PiS.Bolszewik_Czekista Reply

    Podnieśli 50 podatków, akcyz, itp. danin, rozpasali socjal co spowodowało braki na rynku pracy, sztucznie podnoszą najniższą krajową, dodrukowują rekordowe ilości pieniędzy i po tym wszystkim się dziwią, że mamy hoperinflację. Mamy i to dwucyfrową, bo ta oficjalna jest zaniżona! ***** ***

  3. PiS.Bolszewik_Czekista Reply

    Mamy rząd afer, chaosu i kłamstwa. Rząd jawnie łamiący konstytucję, praworządność i trójpodział władzy. Rząd nieuznający wyroków międzynarodowych trybunałów i wyroków sądów krajowych. Rząd niespotykanej wcześniej drożyzny, największej inflacji od 20 lat, największego zadłuzenia, najniższych inwestycji i 13 nowych podatków. Rząd plebejskich nieudaczników o bolszewickiej mentalności.Rząd skłócony z sąsiadami i St. Zj. Rząd który zniszczył wizerunek kraju ,przyprawiając nam opinię awanturniczego wieśniaka, z pogardą traktującego cywilizowane normy, obyczaje i zachowania. Taki to (nie)rząd.

  4. PiS.Bolszewik.Czekista. Reply

    Procedura wychodzenia z Unii Europejskiej jest wyraźnie zapisana w ustawie z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych, rozdział 7, art. 22a. Minister przygotowuje ustawę, Rada Ministrów ją przyjmuje, Sejm przegłosowuje ją zwykłą większością, po czym właściwy minister daje ją do ratyfikacji prezydentowi. Prezydent, jak się łatwo domyślić, podpisuje wystąpienie z wyimaginowanej wspólnoty i sprawa jest załatwiona w jeden dzień albo w jedną noc, zależnie od tego, jak prezes będzie wolał. Już to przerabialiśmy.

    Punkt czwarty wyżej wymienionego artykułu brzmi tak: „Prezes Rady Ministrów notyfikuje Radzie Europejskiej decyzję o wystąpieniu z Unii Europejskiej”.

    Czy nadal będziecie spać spokojnie?

  5. PiS.Bolszewik.Czekista. Reply

    Co do polityki europejskiej rządu *** przestrzegam dzisiaj, w miesięcznicę smoleńską, „Terrain ahead!! Pull up!!!” Tym razem też nie warto testować czy się zmieścicie. Możecie rozbić całą Polskę.
    Job waszu pisbolszewicku mat’.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.