Najpierw sesja plenarna z udziałem premierów trzech krajów Europy Środkowo-Wschodniej, później kolejna Gala, a po niej uroczysty bankiet. Tak właśnie zakończyło się XXX Forum Ekonomiczne.
Zakończenie tegorocznego Forum uświetniły wczoraj dwa ważne wydarzenia – spotkanie premiera Polski, Ukrainy i Słowenii oraz rozdanie trzech wyjątkowych nagród. Od 18: 15 trwało spotkanie, na którym Premier Polski Mateusz Morawiecki, Premier Słowenii Janez Jansa oraz Premier Minister Ukrainy Denys Shmygal omawiali kierunek, jaki mogłaby przyjąć Europa w obliczu tak niełatwej sytuacji pandemicznej i politycznej. Rozmowy te były szczególnie ważne z racji sytuacji na Ukrainie, o której świat zdaje sie momentami zapominać, a przecież zachodnie granice tego państwa znajdują się ledwie dwie godziny drogi od polskiej stolicy.
Po sesji plenarnej przyszedł czas na ostatnie tego roku uhonorowania Forum. Wręczenie nagrody Człowiek Roku 2020 poprzedziła laudacja Zygmunta Berdychowskiego (założyciel fundacji „Instytut Studiów Wschodnich” i Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego). Tegorocznym laureatem okazał się Premier Słowenii Janez Jansa. Wyróżnienie to osobiście złożył na jego ręce Premier Morawiecki. Nagroda Specjalna Forum miała tym razem wyjątkowy wymiar, ponieważ zdecydowano się przekazać ją społeczeństwu ukraińskiemu, za wytrwałą walkę o wolność i zmaganie się z ciężarami reżimu politycznego. W imieniu narodu odebrał ją premier Ukrainy. Laudacja Ministra Spraw Zagranicznych Jana Dziedziczaka poprzedziła wręczenie Nagrody Polonijnej. Przyznano ją dwóm więźniom politycznym na Białorusi – Andżelice Borys (białoruska nauczycielka, z powodu reżimu Łukaszenki przebywajaca w areszcie, liderka Związku Polaków na Białorusi) i Andrzejowi Poczobutowi (polsko-białoruski dziennikarz, lider ZPB). Wręczył ją Premier Morawiecki. W imieniu więźniów odebrały ją Irena Biernacka (więziona wcześniej liderka ZPB, obecnie przebywająca w Polsce) i Maria Tiszkowska (polska aktywistka, więziona wcześniej liderka ZPB, obecnie przebywająca w Polsce), obie panie były głęboko wzruszone tym wyborem.
Wręczenia kolejnych nagród poprzedzały występy Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie pod batutą Mariusza Dziubka, która zaaranżowała takie utwory jak motyw przewodni z filmu „Ojcec chrzestny”, piosenki Michaela Jacksona czy zespołu Enej oraz „Taniec z szablami” z baletu „Gajane”. Było to nadzwyczaj dynamiczne widowisko.
Dziś goście i paneliści opuszczają Karpacz, nadszedł moment na podsumowania, decyzje i wnioski. Pozostaje tylko zapytać, jak wiele dobrych zmian przyniosą dyskusje, które w tak dużej liczbie odbywały się w salach konferencyjnych Hotelu Gołębiewskiego. Czy omawiane innowacje i założenia rzeczywiście zostaną zrealizowane? „Poznacie ich po owocach”, mówi Ewangelia wg św. Mateusza, czas więc zweryfikuje, jak wiele zmian przyniesie to międzynarodowe przedsięwzięcie.
Zdjęcia i tekst: mm
1 Komentarz
Koniec błazenady .Wielki nietakt PAD w stosunku d Merkel .
Na makatkach wyhaftowane ;gość w dom ,Bóg w dom .. A prezydent daje nogę,przecież żona by mu pomogła w wymianie uprzejmości ,zna niemiecki.