Uznana artystka, zajmująca się uprawianiem sztuki tkaniny, energiczna organizatorka wielu wydarzeń artystycznych, związana od 49 lat z Kowarami, gdzie organizuje Festiwal Sztuki Włókna – Międzynarodowe Sympozjum Warsztat Twórczy Kowary, odebrała wczoraj (13 września) Złoty Kluczyk 2021, nagrodę Fundacji Nowin Jeleniogórskich.

Na uroczystą galę, która odbyła się w styczniu, pani profesor nie mogła przyjechać. Nagrodę wówczas odebrała w jej imieniu burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. – Przechowałam Kluczyk w sejfie, bo wiedziałam, że spotkamy się z panią profesor w Kowarach – mówiła ze śmiechem pani burmistrz wczoraj na finisażu wystawy Ewy Marii Poradowskiej -Werszler w Ornament Farm w Bukowcu. Złoty Kluczyk wręczył Daniel Antosik, prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich.

-Organizację Gali Srebrnych Kluczyków 2021, zgodnie z założonym wcześniej planem, uniemożliwiły pandemiczne okoliczności nieustannie paraliżujące życie społeczne – wspominał. Z tym większą radością wręczał Złoty Kluczyk 2021 artystce, tak zasłużonej dla naszego regionu. Okazja byłą podwójna, bowiem od wczoraj w Kowarach trwa 49.Festiwal Sztuki Włókna – Międzynarodowe Sympozjum Warsztat Twórczy Kowary. Uczestnicy Festiwalu i goście finisażu gorąco oklaskiwali laureatkę. – Jestem wzruszona i ucieszona, że kapituła doceniła moją twórczość i związki z Kowarami – mówiła pani profesor.

Specjalną nagrodę – Złoty Kluczyk – przyznaje Fundacja Nowin Jeleniogórskich za wydarzenie, inicjatywę, działalność wkraczającą poza ramy jednego sezonu artystycznego i zasługującą na wyróżnienie szczególne.

Dlaczego pani profesor wybrała Kowary, skąd bierze materiał do swoich prac, jak łączy pracę artystyczną z organizowaniem ekspozycji wystawienniczych, czy ze sztuki tkackiej da się wyżyć – o tym przeczytacie w wywiadzie z Ewą Marią Poradowską -Werszler przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 20 września 2022 roku.

ZŁOTY KLUCZYK 2021
Prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler – wybitna artystka zajmująca się sztuką włókna. Maluje wełną i pastelami, aranżuje wnętrza i ekspozycje wystawiennicze. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną i publicystyczną. Urodziła się w Warszawie w 1942, związana z Kaliszem od pięciu pokoleń, mieszka z rodziną we Wrocławiu. Studia ukończyła w 1967 w PWSSP (obecnie ASP im. E. Geperta) na Wydziale Architektury Wnętrz, pod kierunkiem prof. Władysława Winczego we Wrocławiu. Tytuły naukowe (doktorat, dr hab., prof. zw. sztuk plastycznych) uzyskała w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w latach 1999-2005. Od 1968 jest członkiem ZPAP Okręgu Wrocławskiego. W 1972 roku powołała Grupę Tkacką „10x TAK”. Od 1978 roku kieruje założoną z własnej inicjatywy Galerią Tkacką „Na Jatkach” we Wrocławiu. W 1996 podjęła pracę w Studium Podyplomowym „Dyscypliny Plastyczne w Architekturze” w ASP we Wrocławiu, oraz powołała kolejną grupę tkacką – „Wątek”. Od 2000 jest jurorem i doradcą artystycznym Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Od 2005 należy do Stowarzyszenia Twórczego „Polart” w Krakowie i Stowarzyszenia Pasteli-stów Polskich. Jest prezesem Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. W latach 2002-2017 pracowała w UAM w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, gdzie założyła Pracownię Tkaniny Artystycznej, którą kierowała do przejścia na emeryturę w 2017 roku.
Twórczość prezentowała na 86 .wystawach indywidualnych oraz brała udział w 465 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Z okazji 50-lecia pracy twórczej prezentowała swoją twórczość w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ( 2017), oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu w Sali Wielkiej Starego Ratusza (2018).
Jej prace posiadają w swoich zbiorach muzea z całego świata. Za całokształt działalności artystycznej otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artls”, Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia i inne odznaczenia oraz medale. Jest Honorową Obywatelką Miasta Kowary i prawdziwym Ambasadorem Karkonoszy. Odgrywa niezwykłą rolę w pielęgnowaniu tradycji tkackich w Karkonoszach, od 1974 roku organizuje i jest kuratorem generalnym Festiwal Sztuki Włókna – Międzynarodowe Sympozjum Warsztat Twórczy Kowary.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.