Mariusz Gierus, radny PiS, dopytywał jakie są podstawy prawne przeprowadzenia sesji rady miasta wedlug zasad, ktore zaproponował i wprowadzil w życie przewodniczący rady (chodzi m.in. o brak dostępu mediów). Prezydent Łużniak wyjaśnił, że takie podstawy daje wprowadzona 2 marca specustawa mająca pomóc zwalczać i przeciwdziałać COVID-19.
Jeleniogórscy radni przegłosowali pakiet uchwał, które mają pomóc przetrwać przedsiębiorcom trudny czas. Uchwały przegłosowano jednomyślnie, choć nie obyło się bez różnicy zdań. Radni opozycyjni wnosili poprawki do przygotowanych uchwał z propozycjami wydłużonego zakresu pomocy. Władze miasta nawoływały do liczenia się z realiami budżetowymi (ubytek w tym roku szacowany jest na 50-70 milionów złotych). Jerzy Łużniak zapowiada, że zakres pomocy może zostać zwiększony i rozciągnięty na kolejne miesiące, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.
Na co mogą liczyć jeleniogórscy przedsiębiorcy? Miasto odstępuje od dochodzenia opłat za dzierżawę miejskich gruntów i nie będzie naliczać rekompensat za koszty odzyskania należności wobec przedsiębiorców do końca lipca 2020 r. Do tego samego terminu miasto odstąpi od czynszu za najem lokali użytkowych wobec podmiotów, które ucierpiały wskutek pandemii. Radni zwolnili z podatku od nieruchomości przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii na razie tylko za kwiecień, choć opozycja proponowała, aby objąć zwolnieniem także maj. Pozostałe raty będą odroczone do sierpnia, a w indywidualnych przypadkach będą także możliwe umorzenia rat za kolejne miesiące.
O połączeniu MOS i MDK mówiło się od dawna (pisaliśmy o sprawie obszernie w ubiegłym tygodniu) . Były podejmowane takie próby, ale dotąd opór pracowników, części opinii publicznej powstrzymywał taką decyzję. Teraz przy mniej słyszalnym – ze względu na pandemiczne ograniczenia – sprzeciwie taka uchwała zapadła (stosunkiem głosów 15:8). Powołana została w to miejsce jedna instytucja: Zespół Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień. Władze miasta liczą na oszczędności z tego tytułu. Chodzi o ograniczenie kosztów administracji i mniejsze wydatki związane z opuszczeniem zdekapitalizowanego niefunkcjonalnego obiektu przy ul. M. Skłodowskiej Curie.
W stanowisku dotyczącym planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich, RM Jelenia Góra wyraziła „głębokie zaniepokojenie”. „Zarówno rząd jak i samorządy powinny poświęcić ten czas na walkę z pandemią i ochroną miejsc pracy. Wybory natomiast winny odbyć się w terminie, który wyborcom zagwarantuje bezpieczeństwo, a kandydatom możliwość swobodnej prezentacji swoich programów.” – czytamy w przegłosowanym stanowisku.