SP ZOZ w Mysłakowicach od tygodnia dysponuje komorą hiperbaryczną – urządzeniem znakomicie pomagającym w przezwyciężaniu długotrwałych skutków przechorowania covid-19. Jest przy tym jedną z niewielu placówek świadczących w regionie ambulatoryjną rehabilitacje pocovidową.
Wiele mówiło się o stacjonarnych możliwościach rehabilitacji pocovidowej. Taka terapię uruchomiło wiele uzdrowisk, niektóre szpitale i placówki rehabilitacyjne. Mniej słychać o ambulatoryjnych i domowych możliwościach takiej rehabilitacji, przy czym dla wielu pacjentów ta możliwość rozwiązuje problem, jakim jest długi pobyt w placówce medycznej prowadzącej rehabilitacje stacjonarną. W Jeleniej Górze i powiecie karkonoskim jest tylko pięć miejsc oferujących pomoc w formie ambulatoryjnej:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mysłakowicach,
Uzdrowisko Cieplice Sp. z o. o. – Grupa PGU w Jeleniej Górze,
Centrum Medyczne Karpacz SA,
Stacja Opieki Caritas Diecezji Legnickiej sp. z o.o. w Jeleniej Górze,
Przychodnia „Źródło” Iwona Sokalska-Suszka w Jeleniej Górze.
Arkadiusz Gerono, szef mysłakowickiej przychodni przekonuje, że ambulatoryjna rehabilitacja jest skuteczna, zwłaszcza gdy obejmuje zabiegi w komorze hiperbarycznej.
– Taka rehabilitacja efektywnie podnosi sprawność oddechową i zdecydowanie pozwala przyspieszyć powrót do normalnej aktywności. W Mysłakowicach rehabilitacja – po przeprowadzeniu wywiadu – obejmuje kilka wizyt w terminach dogodnych dla pacjenta. Są to zabiegi rehabilitacyjne, ćwiczenia na bieżni, rowerze stacjonarnym, a od niedawna także sesje w komorze hiperbarycznej. Doskonale widzimy skuteczność tych terapii, bo na początku i na koniec rehabilitacji przeprowadzamy u pacjentów badania spirometryczne i praktycznie w każdym przypadku sprawność oddechowa pacjentów jest zdecydowanie lepsza – mówi Arkadiusz Gerono.
W Mysłakowicach turnus rehabilitacyjny trwa od 2 do 6 tygodni i obejmuje do 18 świadczeń. Dotąd z pomocy skorzystało ponad 30 osób. Mogłoby więcej, ale – jak przyznaje Arkadiusz Gerono – społeczna wiedza o takiej możliwości jest niewielka.
Żeby skorzystać z rehabilitacji w Mysłakowicach potrzebne jest skierowanie lekarza POZ, nie ma jednak rejonizacji, zgłosić się więc mogą także pacjenci z całego powiatu, a także z innych, jeśli tylko mają możliwość dotarcia. Z rehabilitacji można korzystać w ciągu roku po przebytej chorobie.
Mysłakowickie SP ZOZ jest też jedyną placówką w powiecie karkonoskim świadczącą pocovidową rehabilitację domową. Z pomocy mogą korzystać osoby, które nie mogą się przemieszczać. Usługa świadczona jest w całym powiecie.
Fot. SP ZOZ Mysłakowice