Bliźniacy Bolesław i Mieczysław Osipikowie, mieszkańcy Jeleniej Góry i zapaleni rowerzyści, otrzymali pierwszą nagrodę na zlocie bliźniąt w Czarnkowie. Na tym odbywającym się już po raz dwudziesty drugi, ogólnopolskim wydarzeniu nie brakowało atrakcji, w święcie uczestniczył m.in. Tomasz Karolak wraz ze swoim zespołem „Pączki w Tłuszczu”.

Odbywajacy się od 1998 roku „Dzień Spieczonego Bliźniaka” to wyjątkowe spotkanie, które planowane jest zawsze na ostatnią sobotę sierpnia w Czarnkowie (województwo wielkopolskie). Tegoroczna edycja zgromadziła 95 par bliźniąt z całego kraju. Najważniejszy konkurs święta nosi nazwę „Jak dwie krople wody”, swoje głosy odddawali w nim zgromadzeni na zlocie dorośli uczestnicy, w tym rodzice bliźniaków. Pierwsze miejsce przypadło znanym turystom rowerowym z Jeleniej Góry – Bolesławowi i Mieczysławowi Osipik. Nagrodami były rowery turystyczne, które wręczył braciom Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa. Taka wygrana niewątpliwie zostanie dobrze wykorzystana przez Osipików, bo jak sami deklarują, od 1976 roku przejechali już ponad pół miliona kilometrów po drogach Europy. Podczas swoich podróży bracia wykonują liczne fotografie, prowadzą dzienniki podróży oraz własnego bloga, a po powrocie opowiadają o swoich wyjazdach seniorom i młodzieży.

Inne konkursy odbywajace się podczas zlotu to: „Artystyczne deble”, „Z bliźniaczego albumu”, „Lustrzane odbicie” oraz „Ognisko z pieczoną pyrą”. Od 14:00 na Placu Wolności w Czarnkowie oglądać można było wystepy Teatru Avatar, iluzjonisty Piotra Szumnego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jeźwiec i Akademii Zabawy „Kleks” oraz uczestniczyć w koncertach zespołu „Pączki w Tłuszczu” (założonym przez znanego m.in. z serialu „Rodzinka.pl” aktora Tomasza Karolaka), grupy „Och Karol” i Czarnkowskiej Orkiestry Dętej. W programie nie zabrakło prezentacji bliźniaków oraz pamiątkowego wspólnego zdjęcia. W trakcie wydarzenia można było odbyć również rejs po Noteci.

Zlot w Czarnkowie jest obecnie jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce i gromadzi bliźniacze rodzeństwa w różnym wieku (najmłodsi uczestnicy mieli tylko dwa tygodnie, najstarsi prawie osiemdziesiąt lat). Pomysł wziął się z podobnych spotkań ogranizowanych niegdyś w Szczecinie, wówczas na skalę międzynarodową. Choć w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim jest nieco bardziej kameralnie, a większy nacisk postawiony jest na rozrywkę, to wydarzenie wciąż spotyka się z pozytywnym odzewem wśród bliźniąt z Polski. Organizatorem corocznych spotkań jest Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, na czele z dyrektorem placówki Janem Pertekiem.

W tym raku zlotowi bliźniaków towarzyszyły jeszcze dwa wydarzenia – „Mleczne Spotkanie”, podczas którego istniała możliwość degustacji różnych mlecznych produktów, uczestniczenia w animacjach dla dzieci czy w konkursie dojenia krowy, a także „Festiwal Kwiatów”, na którym prezentowane były zjawiskowe instalacje kwiatowe, pokazy florystyczne oraz suknie z żywych kwiatów.

Tekst: mm

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.