Ostatniego, trzeciego dnia „Senioraliów 2020” (10 października 2020 r.), w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej podsumowano IX Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów, wręczono czternaście nagród, wyróżnień i dyplomów. Jury pod przewodnictwem Dominiki Łukasiewicz nagrodziło zespoły Świebodziczanie ze Świebodzic i Kwisowianie z Giebułtowa. Nagrodę Publiczności odebrały Koniczynki z Miłodzic i panie z jeleniogórskiego Agatu. Wyróżniono zespoły Zgoda z Chełmska Śląskiego i Osieczanki z Osieka.

Z nagród indywidualnych cieszyli się Teresa Dudek i Włodzimierz „Kuba Danek”. Dyplomami wyróżniono solistów: Grażynę Linnik z zespołu Świebodziczanie, solistę Bolesława Sajdaka i zespół Spoko, Spoko, Alicję Wilczyńską z zespołu Sokolik, Roberta Wernera z zespołu Wojcieszowianie i Tadeusza Wojczala z zespołu Szklarki. Ufundowaną przez Dominikę Łukasiewicz nagrodę specjalną dostała 6-letnia Ania Gajlewicz. Zespoły ludowe odebrały nagrody pieniężne.

W wyjątkowym koncercie wystąpili soliści, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, sopranistka Sylwia Gorajek i tenor Bartosz Nowak. W koncercie zaprezentowało się pięć zespołów ludowych, w poprzednich latach laureatów Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów, uczestników Warsztatów Wokalnych „Senior z pasją”. Zespoły Wojcieszowianie, Ale Babki, Kwisowianie, Agat i Karkonosze wykonały partie chóralne. Zaśpiewały też na głosy, po polsku i włosku. Wyjątkowy był koncertowy repertuar złożony z siedemnastu utworów słynnych włoskich kompozycji operowych i z niezapomnianych narodowych, pogodnych i wesołych utworów z polskiej tradycji. Na początek wysłuchano „Libiamo” Giuseppe Verdiego z opery „Traviata”. Wspólnie zostały wykonane „Va Pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, pieśń Stanisława Moniuszki „Kum i Kuma” i kompozycje z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”: „Dwa serduszka”, „Furman” i „Wyszłabym za dziada” i „Cyt-Cyt”. Były bisy, brawa na stojąco i wspólny śpiew publiczności z wykonawcami. W nietypowym koncercie nie zabrakło Poloneza A-dur F. Chopina, „W stepie szerokim” W. Kilara, „Ostatniego Mazura” i Serca w plecaku”.

Solistom i chórowi towarzyszyli muzycy zespołu kameralnego FIVE UP w składzie: Zuzanna Niedźwiecka – flet, Łukasz Wilczura – obój, Joanna Liszka – fagot, Jakub Bogdanowicz – perkusja i Dominika Łukasiewicz – klarnet, która również poprowadziła koncert „Ścieżki tradycji”.  

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.