Jutro (piątek 25 listopada) startuje kolejna, 26 już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. W tym roku odbywa się pod hasłem “Święta godne, a nie głodne”. Akcja potrwa do soboty.
Stało się już tradycją, że co roku przed Bożym Narodzeniem w setkach sklepów w całej Polsce pojawiają się wolontariusze, którzy prowadzą Świąteczną Zbiórkę Żywności. Jej organizatorem jest Bank Żywności, który od kilkudziesięciu lat ratuje żywność przed zmarnowaniem i przekazuje ją najbardziej potrzebującym.
– Żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków, a wiele osób nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność – mówi Beata Ciepła, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
I dodaje: – Podczas zbliżającego się okresu bożonarodzeniowego nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw. Pomóżmy im godnie spędzić ten czas i weźmy udział w 26. edycji Świątecznej Zbiórki Żywności.
Produkty z długim terminem przydatności
A zbiórka odbędzie się 25-26 listopada w ponad 2000 sklepów największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepach w ponad 500 miastach w Polsce.
Staną w nich specjalne kosze, do których będzie można przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów znajduje się na stronie internetowej zbiorkazywnosci.pl.
Oprócz możliwości zaangażowania się w akcję stacjonarnie, można też wesprzeć zbiórkę przez internet. Wystarczy wejść na stronę zbiorkazywnosci.pl. i wpłacić pieniądze, która zostaną przeznaczone na zakup produktów dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
– Pamiętajmy, że liczy się każdy gest. Nawet ten najdrobniejszy może całkowicie odmienić czyjś los – podkreśla Beata Ciepła.
Wolontariusze i pracownicy sklepów
W zbiórkę są zaangażowane 32 Banki Żywności w całym kraju (razem tworzą Federację Polskich Banków Żywności) oraz ponad 2000 sklepów. Bez wsparcia tysięcy wolontariuszy i pracowników wielu sieci handlowych, skuteczne przeprowadzenie Świątecznej Zbiórki Żywności byłoby niemożliwe.
– W tych dniach również w wybranych sklepach Lidl Polska staną specjalne kosze, w których będzie można umieszczać produkty spożywcze dla najbardziej potrzebujących osób. Oddawać można przede wszystkim produkty z długim terminem przydatności np. makarony, mąkę czy ryż. Możemy również pokusić się o przekazanie słodkości, które dla wielu staną się świątecznym prezentem – zachęca Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.
Coraz mniejsze zainteresowanie
Trwająca wcześniej pandemia, a także obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, wpłynęły na spadek zainteresowania Polaków Świąteczną Zbiórką Żywności. Jeszcze przed 2020 roku co roku Banki gromadziły średnio 700 ton produktów, które następnie trafiały do najbardziej potrzebujących.
Po wybuchu pandemii skala zbiórki zmalała. W 2020 roku udało się zebrać jedynie 76 ton, rok później 250 ton. To prawie 70 proc. mniej niż przed 2 laty. W 2021 r. było to 58 ton żywności, która trafiła do 1,5 mln osób potrzebujących pomocy.
News4Media/fot. iStock