Celem wystawy jest pokazanie światła jako tematu fotografii, przedstawienie jego rozmaitych funkcji i możliwości obrazowania. Światła, które odkrywa i skrywa, staje w opozycji do cienia, tworzy jasność lub mrok. Buduje nastrój i wprowadza nas w rozmaite stany od euforii po nostalgię. Jest dotknięciem realności i magii – informują twórcy.

Większość autorów przygotowała zestawy prac, które w interesujący sposób, zgodny z indywidualnymi preferencjami stylistycznymi i aktualnymi zainteresowaniami, tworzą własne opowieści o świetle. Dzięki temu wystawę cechuje dużą rozmaitość propozycji i wielowymiarowe podejście do tematu. Prezentacja pozwala spojrzeć na światło rozumiane wieloznacznie i dotknąć jego symbolicznego kontekstu. Narracją wpisuje się też w czas przełomu – w ujęciu filozoficznym, kulturowym i przyrodniczym. Obrazowa walka między mrokiem a jasnością znajduje także odniesienia do aktualnej sytuacji społecznej.

Wszystkie te aspekty, rozbudowane o rolę światła i cienia w historii sztuki, przedstawia Justyna Wierzchucka w katalogu wystawy: „W malarstwie współczesnym światło zeszło na dalszy plan. To fotografia stała się tą dziedziną, w której jasność i cień odgrywają zasadniczą rolę – kompozycyjną i znaczeniową. Traktowanie światła jako przewodniej myśli w fotografii, jak to zrobili artyści skupieni wokół Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, to ciekawy eksperyment pokazujący, jak wiele obliczy, znaczeń i form ma także światło współcześnie”. Tekst Justyny Wierzchuckiej może być delikatną podpowiedzią interpretacyjną, ale też sygnałem jak pojemnym znaczeniowo i, wbrew pozorom, trudnym tematem – zajęli się fotografowie Strefy.

Na wystawie zobaczyć można szeroką gamę możliwości wizualnych przedstawień. Od melancholijnych fotografii, niemal abstrakcyjnych kompozycji zobaczonych w pejzażu i niezwykłych iluminacji świetlnych tworzonych przez naturę, zapisy eksperymentów z czasem naświetlania, ruchem, przenikaniem światła przez przeźroczyste płaszczyzny, po niemal reporterskie widzenie światła z okna samochodu, czy nocne widoki miasta. Są tu fotografie czarno – białe i barwne, kontaktowe, otworkowe i powiększenia cyfrowe. Zbiór tworzą prace całkiem nowe i starsze, ale wcześniej publicznie nie pokazywane. Ich autorami są fotografowie z różnymi artystycznymi biografiami, połączeni wielką pasja fotografowania.

Wystawie towarzyszy katalog, wydany nakładem autorów, dostępny bezpłatnie w muzealnej galerii.
  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.