Tak zrobiła Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfowie Śląskim. Tradycyjnie przed 11 listopada w szkołach odbywały się uroczyste apele.
Szkolne świętowanie w internecie
Jak jednak świętować, gdy nauka odbywa się zdalnie?
Dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śląskim razem z wychowawczynią Agnieszką Hetel przygotowały propozycję dla wszystkich uczniów. W szkole zorganizowali wystawę kostiumów teatralnych, ilustrujących ważne fakty z historii Polski i walki o niepodległość. Na wystawie są także mapy i tablice edukacyjne. Potem nauczycielka nagrała film, w którym dzieci oprowadzają widzów po szkolnej ekspozycji.
– Przygotowania do filmu zaczęliśmy miesiąc wcześniej – opowiada Agnieszka Hetel. Kostiumy wypożyczyli z jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Sama przygotowała tablice ilustracyjne i teksty. Aby film dotarł do uczniów i przedszkolaków, nagrali go na płyty i dostarczyli je do szkół i przedszkoli w całej gminie. Film jest także dostępny w internecie.
Zanucić „Ułanów” z zespołem Szklarki
Piechowicki Ośrodek Kultury także odsyła do internetu, gdzie (na stronie pok.piechowice.pl) można posłuchać jak przedszkolaki, uczniowie oraz zespół Szklarki śpiewają pieśni patriotyczne. Można z nimi zanucić między innymi „Ułanów” czy „Wojenko, wojenko”.
– Miały być wspólne śpiewy przy ognisku, piknik i msza święta z udziałem orkiestry. Znane utwory patriotyczne, gorące serca i kilkanaście drużyn śpiewających radośnie jednym głosem „Płynie Wisła, płynie”, ale… Statystyki zachorowań rosną nieubłaganie, a wprowadzone obostrzenia nie pozwalają na wspólne spotkania i wyjścia z domu. Wobec takiej sytuacji „Dzień Niepodległości w Piechowicach” postanowiliśmy przygotować w nowej formule. Przenieśliśmy zaplanowane śpiewanie do internetu, gdzie razem z dziećmi z piechowickich przedszkoli nr 1 i 2, Szkoły Podstawowej nr 2 i zespołem Szklarki możemy wspólnie świętować – napisała na portalu Anna Kalisz, dyrektorka Piechowickiego Ośrodka Kultury.
Nagrania zostały zrealizowane przez POK w placówkach oświatowych oraz w sali widowiskowej 5 i 6 listopada. I choć nie zastąpią udziału na żywo w uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości, to taki pomysł świętowania ma pozytywny oddźwięk.
Świętują lokalnie
W wielu miastach zrezygnowano z hucznych obchodów z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry. W zamian odbędą się skromne i kameralne uroczystości.
W Jeleniej Górze dzisiaj o godz. 12.00 pod postumentem Wolność i Niepodległość przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wiceprezydent miasta (prezydent Jerzy Łużniak jest na kwarantannie do poniedziałku) wraz z delegacją Rady Miejskiej Jeleniej Góry złożą w imieniu mieszkańców symboliczny wieniec i wiązanki kwiatów. Delegacje, które zachcą w podobny sposób uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mogą składać wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wolność i Niepodległość w ciągu całego dnia. – W związku z trwającą pandemią, ograniczeniami w organizacji zgromadzeń, wydarzeń kulturalnych zwracamy się z apelem do wszystkich chcących upamiętnić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, by ten czas spędzili w domach, w gronie najbliższej rodziny. Niech w ten trudny dla wszystkich moment, wyrazem patriotyzmu będzie wywieszona na naszych domach biało-czerwona flaga czy symboliczna kokarda narodowa przypięta do kołnierza marynarki czy płaszcza – zaapelował prezydent do jeleniogórzan.
W Zgorzelcu o godz. 10.00 burmistrz wraz z przewodniczącą Rady Miasta Zgorzelec i wójtem gminy Zgorzelec złożą wieńce pod Pomnikiem Orła w imieniu lokalnych społeczności, oddając hołd wszystkim, którzy w czasach pokoju i wojny służyli i służą Polsce i jej obywatelom. O święcie narodowym przypomni także biało-czerwona iluminacja hali PGE Turów Arena, która pozostanie włączona od godziny 17. 00.
Uczniowie i pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej oraz Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego zaprosili mieszkańców do wspólnego śpiewania. Tym razem w domowych pieleszach. W domowym muzykowaniu pomoże przemontowane i wzbogacone o napisy nagranie z koncertu Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z 2018 roku, które w środę, 11 listopada, będzie od rana dostępne w internecie, mediach społecznościowych i na kanale You Tube.
W Lubaniu zaplanowano uroczystą mszę w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 11 listopada o godz. 18. 00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Uczestniczyć w niej może maksymalnie 42 osoby. Uczestników liturgii obowiązuje stosowanie maseczek lub przyłbic, zachowywanie dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła.
W Piechowicach po mszy w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 władze złożą wieńce pod Obeliskiem pamięci.
W Bolesławcu poprosili mieszkanców o nagrywanie filmików, na jtórym śpiewają hymn Polski. Możne je będzie odsłuchać na facebooku BOK dzisiaj od godz. 12.00.
Świętujmy z całą Polską
Do wspólnego świętowania zapraszają również Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały m.in. niezwykłe świąteczne projekty – „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Każdy będzie mógł wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu. Szczegóły wydarzeń i informacje o nich dostępne na: niepodlegla.gov.pl.
„Niepodległa do hymnu” to zaproszenie do wspólnego śpiewania hymnu państwowego, w środę, 11 listopada, punktualnie o godzinie 12.00. Wystarczy włączyć jedną z większych stacji radiowych, czy telewizyjnych lub skorzystać z pośrednictwa internetu i odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to wydarzenie, które rozpocznie się zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. Organizatorzy festiwalu w tym roku udostępniają transmisję on-line, by każdy mógł śledzić wydarzenie na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.