Szklane korzenie. Regina Włodarczyk-Puchała, Aleksander Puchała, Jerzy Słuczan- Orkusz, Henryk Albin Tomaszewski” to wystawa prezentowana obecnie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. To nie tylko zaaranżowana ekspozycja, ukazująca piękno szkieł i kunszt jej twórców, ale i refleksja nad wyjątkowym miejscem, które odcisnęło niesłychane piętno w historii polskiego szkła, mowa tu o Josephinenhütte. Słynna huta szkła z oddziałami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach, a dziś równie wyjątkowa, Huta Julia – była miejscem, w którym bohaterowie tej wystawy uczyli się materii szkła, eksperymentowali w poszukiwaniu własnej drogi i ekspresji twórczej, a także poznawali siebie nawzajem.

Korzenie artystycznej ekspresji dla małżeństwa Puchałów, Jerzego Słuczan-Orkusza czy Henryka Albina Tomaszewskiego rozpoczęły się wiele lat temu w Hucie Julia. Dlatego też elementem wspólnym, spajającym artystów ze sobą jest hol, w którym drewniane i żeliwne formy szklarskie, czarno-białe fotografie i piszczele, przywołują ducha tamtych lat. Zwiedzający może przybliżyć sobie historię najważniejszych wydarzeń z życia „Julii” i poczuć surowość huty.

Szklane korzenie to wystawa opowiadająca o życiu i twórczości czterech czołowych designerów szkła z czasów powojennej Polski. Przedstawia osobowości fundamentalne dla rozwoju polskiego szkła artystycznego, tym samym podkreślając ich unikatowy charakter i charyzmę twórczą.

Każda z sal poświęcona indywidualnemu artyście jest zróżnicowana pod względem wizualnym tak, aby jak najlepiej podkreślić piękno prezentowanych w niej szkieł oraz oddać charakter jej twórców. Przedstawia dzieła zarówno z początków twórczości, jak i z okresu pełnej dojrzałości artystycznej.

Kolor, który nadaje szkłu życie i oscyluje między światłem a cieniem, płynny ruch chwilowo zamrożony we wnętrzu organicznej formy, przemyślany i precyzyjnie wykonany szlif w tafli szkła, surowość żeliwnej formy to tylko preludium do wystawy, która skłania do refleksji, nostalgii, zadumy czy zachwytu. Szklane korzenie prezentowane są w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze do 6 stycznia 2026 roku.

Wystawie towarzyszy szereg działań popularyzatorskich i edukacyjnych.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej oraz Facebook-a:

muzeumkarkonoskie.pl

facebook.com/MuzeumKarkonoskie

Tekst i zdjęcia: Muzeum Karkonoskie

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

451620318

Zgłoś za pomocą formularza.