Wyjątkowo zdrowe stały się od niedawna spacery po parku w Lwówku Śląskim. Gmina i Miasto Lwówek Śląski – za środki własne i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – wybudowała tam tężnię solankową.
Pielęgnacja i rozwój przestrzeni publicznych pomagają stworzyć wysokiej jakości przestrzeń przyrodniczą i zaplecze rekreacyjne dla miasta. Minione „covidowe” lata nauczyły nas czegoś ważnego – dbania o swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne, aby lepiej radzić sobie ze stresem spowodowanym ogólną niepewnością przed nieznanym. Dlatego wraz z partnerem projektu skupiliśmy nasze wysiłki na uatrakcyjnieniu przestrzeni publicznej, która będzie służyć relaksowi w przyjemnym i kulturalnym otoczeniu. Park w Lwówku Śl. to miejsce, w którym od niedawna odbywają się m.in. różnego rodzaju imprezy, koncerty, festyny. W czasach pandemii COVID-19 park stanowił wyjątkowe miejsce odpoczynku, a wszechobecna zieleń działała relaksująco.
Działania projektowe obejmowały budowę tężni solankowej wraz z przyłączeniami w parku miejskim w Lwówku Śl. zapewniając dogodny dostęp do obiektu. Zalety tężni solankowej są bardzo duże. Obszar tężni będzie dogodnym miejscem na spotkania z doskonałym mikroklimatem. Dodatkową zaletą jest walor zdrowotny, gdyż powietrze wokół tężni jest zbliżone do klimatu, który występuje nad morzem. Minerały zawarte w powietrzu wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Stąd wizyta w tężni może pomóc w regeneracji osobom, które pokonały COVID-19.
Działania projektowe przyczynią się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miast partnerskich oraz zwiększenia ruchu turystycznego na obszarze pogranicza. Turyści z kraju i z zagranicy będą mieli możliwość odpoczynku, poza zgiełkiem miasta w przyjaznym dla zdrowia środowisku.
Wartość wspólnego projektu 53 088,04 euro, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 45 124,83 euro. W tym część Gminy i Miasta Lwówek Śl. 19 622,11 euro, przyznane dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 16 678,79 euro.
„Wspólnie dla poprawy klimatu naszych miast”
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.