Tradycyjnie już, zanim sakramentalne „Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2022 uważam za otwarty” zostało wypowiedziane ze sceny. Odbył się wernisaż wystawy fotografii teatralnej w galerii Korytarz. Jest to pokonkursowa wystawa przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który jest organizatorem konkursu, dodajmy, jedynego poświęconego fotografii teatralnej. W konkursie mogą wziąć udział zawodowcy i amatorzy. Prace są oceniane przez jury złożone z zawodowych fotografików oraz ludzi teatru.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał jego szef – Łukasz Duda, który w krótkim wystąpieniu przypomniał idee, które przyświecały organizatorom tej imprezy. Piętnaście lat temu pojawiła się idea zorganizowania festiwalu, który połączyłby twórców i artystów niezależnych i instytucjonalnych. „Trzynasta edycja tego festiwalu, to początek nowej jakości naszej produkcji – mówił Łukasz Duda. – To również proces, który mogliśmy rozwijać od 2017 roku, dzięki Europejskiemu Programowi Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. To dzięki współpracy instytucjonalnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Teatru w Zittau, Teatru w Bautzen i Steinhaus Bautzen mogliśmy rozwijać nasz festiwal, mogliśmy tworzyć.(…) Dzisiaj staję przed Państwem i mogę powiedzieć: „dziękuję”. Dziękuję za to, że uwierzyliście w projekt pełen idei, ale zapraszam również na 13.edycję Festiwalu PESTKA, na przygodę festiwalową.”

Tę przygodę festiwalową rozpoczął pokaz spektaklu mistrzowskiego pt. „Dom rzeczy pospolitych”, w reżyserii Agaty Biziuk. Jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

Spektakl ten powstał w efekcie działań warsztatowych Agaty Biziuk i studentów występujących w spektaklu. W wyniku tej pracy powstał spektakl-kolaż, będący osobistą opowieścią młodych aktorów o Polsce i Polakach, refleksją na temat postaw wobec otaczającej rzeczywistości. Spektakl, chociaż niewolny od dłużyzn, ma bogatą warstwę muzyczną, sporo w nim ruchu, nawet na granicy akrobacji oraz animacji. Prezentacja wzbudziła gorącą dyskusję podczas spotkania zespołu z publicznością, którą poprowadził Jędrzej Soliński. Pierwszy dzień PESTKI zakończył koncert zespołu „Kiwi”.

Kolejny dzień festiwalu, 29.04., to prawdziwy maraton, bowiem prezentacje rozpoczną się już o godz.17,00 spektaklem POP PORN w reżyserii Magdaleny Drab w JCK Muflon w Sobieszowie. Następnie o godz. 18.30 w Zdrojowym Teatrze Animacji odbędzie się kolejny spektakl pt. „Please Leave a Message” w reżyserii Pavla Štourača, a o 20.00 w Sali Widowiskowej JCK – „Romans” w reżyserii Natalii Sakowicz.
O godz. 21.30 Panel dyskusyjny – spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jędrzej Soliński i na zakończenie – o godz. 22.15
koncert – KASAI.

I tak będzie podczas PESTKI do 3 maja.

Urszula Liksztet

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.