Po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę w Polsce ruszyły zbiórki najpotrzebniejszych przedmiotów, które przewożone są w hurtowych ilościach za naszą wschodnią granicę. Wśród nich są również lekarstwa. Tyle że zgodnie z prawem ich transport może być nielegalny.
Zbieramy jedzenie, ubrania, zabawki, sprzęt i.. lekarstwa. Te ostanie są szczególnie problematyczne, ponieważ przepisy nie uwzględniają zapotrzebowania w sytuacji zagrożenia takiego jak dziś. Przewożenie medykamentów przez ukraińską granicę jest zatem nielegalne. I to z ważnego powodu, bo niewłaściwie składowane i transportowane leki i przybory medyczne mogą zaszkodzić życiu i zdrowiu ludzi.
We wspólnym apelu Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych czytamy, że najrozsądniejszym wyjściem jest powstrzymanie się od indywidualnych zbiórek tego specyficznego towaru.
Nie oznacza to jednak, że lekarstwa nie są przekazywane walczącym Ukraińcom. Oficjalne zbiórki medykamentów prowadzi i koordynuje Agencja Rezerw Strategicznych. Są one oparte o bieżące informacje, które przekazuje polskiemu rządowi Ambasada Ukrainy w Polsce.
„Od kilku dni obserwujemy w internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji. Pomimo że działania te są oznaką ogromnej solidarności z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, apelujemy o powstrzymanie się od organizowania zbiórek leków” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Władze zapewniają, że wysyłka koordynowana jest na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem naszego kraju. Podmioty, które chciałyby przekazać wsparcie w postaci asortymentu medycznego, mogą wyrazić taką chęć za pomocą adresu e-mail lekidlaukrainy@mz.gov.pl. Choć alert ten powstał z myślą o ukraińskich szpitalach, to – według zapewnień wiceministra zdrowia Waldemara Kraski – mogą korzystać z niego również polskie organizacje, firmy farmaceutyczne…
Istnieje też możliwość wsparcia przez osoby indywidualne. Zbiórkę funduszy na zakup środków medycznych organizuje bowiem Polska Misja Medyczna, która przyjmuje darowizny na ten cel.
„Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych” – czytamy na stronie organizacji.
Datki można wpłacać przelewem na numer rachunku bankowego: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444, w tytule wpisując „Ukraina”.