Od 15 lat Karpacz zabiega o budowę profesjonalnego toru saneczkowego. Wiele wskazuje, że wreszcie się uda. Urząd Marszałkowski zapowiada, że budowa takiego toru ruszy jeszcze w tym roku.
To element szerszego programu, na który złoży się utworzenie Centrum Przygotowań Olimpijskich w Dusznikach (z torem bobslejowym) i poszerzenie możliwości Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu (tor saneczkowy).
Tor saneczkowy miał tam powstać już niemal 15 lat temu. W 2010 władze miasta były „po słowie” z ministerstwem sportu, które miało w lwiej części sfinansować budowę – kosztem 70 mln zł – 1300-metrowego, sztucznie lodzonego toru. Nic wtedy z tego nie wyszło, ale miasto co jakiś czas próbowało znaleźć partnerów do inwestycji.
W końcu się udało. Wprawdzie tor, który powstanie nie będzie miał tak imponujących parametrów, jak ten planowany w 2010 r., ale i tak będzie jedynym takim obiektem w Polsce. Ma mieć 500 metrów długości, a koszt szacowany jest na 2 mln zł.
O szczegółach programu informuje urząd marszałkowski.
– „Dolny Śląsk jest jednym z kilku województw w których możliwe jest uprawianie sportów zimowych. Chcemy wykorzystać ten potencjał i dać szansę rozwoju utalentowanej młodzieży. W lipcu podpisaliśmy porozumienie z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego, Miastem Świdnica oraz Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy w celu stworzenia kompletnych warunków do rozwoju tej dyscypliny w naszym regionie. Dziś rozpoczynamy kolejny projekt sportowy wykorzystujący potencjał geograficzny, edukacyjny i szkoleniowy Dolnego Śląska” – mówi marszałek Cezary Przybylski
W Karpaczu jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa sztucznego toru, który pozwoli na prowadzenie treningów w saneczkarstwie przez cały rok. Jednocześnie w Dusznikach-Zdroju powstaje nowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich – Centralnego Ośrodka Sportu z pierwszym w Polsce torem bobslejowym. Mając na uwadze realizowane i planowane inwestycje sportowe, chcąc przygotować się do pełnego wykorzystania powstającej infrastruktury samorząd województwa podejmuje współpracę z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu w zakresie rozwoju dyscyplin oraz realizacji szkolenia sportowego w Województwie Dolnośląskim.
„Jednym z elementów porozumienia, które dzisiaj podpiszemy jest wola i chęć współpracy w obszarze szkolenia sportowego młodzieży. Jako samorząd województwa prowadzimy dwie szkoły sportowe na terenie Dolnego Śląska. W jednej z nich rozwinęliśmy ostatnio profil kształcenia sportowego o łyżwiarstwo szybkie. Druga szkoła, w Karpaczu, specjalizuje się w sportach zimowych – szkolimy w narciarstwie alpejskim, biegowym, ale również w saneczkarstwie lodowym” – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Infrastrukturę nowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich będą tworzyć pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny, hala lodowa i zmodernizowany tor wrotkarki oraz unowocześniony obiekt biathlonowy Duszniki Arena. To ósmy COS w Polsce, siódmy regionalny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i jednocześnie pierwszy w Polsce południowo-zachodniej.
Województwo dolnośląskie prowadzi działalność edukacyjną połączoną ze szkoleniem sportowym w zakresie saneczkarstwa lodowego w Szkole Mistrzostwa Sportowego Karpaczu. Sportowcy z Karpacza, choć nie mają toru saneczkowego to od wielu lat odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentując Polskę na igrzyskach olimpijskich. W przeszłości Dolny Śląsk miał również swoich reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w bobslejach.
„Planujemy wykorzystać możliwości nauki i trenowania sportów zimowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i rozszerzyć szkolenie o bobsleje i skeleton co pozwoli na rozwój talentów sportowych w pokrewnych dyscyplinach. Mamy potencjał sportowy, utalentowaną młodzież, szkoleniowców i możliwości edukacyjne, a już wkrótce profesjonalną bazę sportową – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa”.