– Pomnik prawdopodobnie ustawiony był w tym miejscu w 1921 lub 1922 roku. Przetrwała dokumentacja fotograficzna i opis w kronice, ale nie znaliśmy współczesnych losów pomnika. Rewitalizując punkt widokowy, chcieliśmy postawić ławeczki. Wkopaliśmy się w ziemię łopatą i odkryliśmy takie cudo – mówi Anita Zając, prezes Stowarzyszenia Michałowice w Karkonoszach.

Obelisk upamiętnia mieszkańców Kiesewald (przedwojenna nazwa Michałowic), którzy zginęli w czasie pierwszej wojny światowej. Na pomniku wyrytych jest 10 nazwisk, w tym Paula Maywalda, którego tożsamość do tej pory nie była zapisana w żadnej kronice miejscowości. Znane były jedynie nazwiska dziewięciu pozostałych osób upamiętnionych na obelisku.

Po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków i archeologiem, pomnik stanie na dawnym miejscu, tuż obok miejsca odkrycia i zostanie wpisany do rejestru zabytków. Oryginalna platforma, na której posadowiony był pomnik, uległa zniszczeniu, ale Stowarzyszenie Michałowice w Karkonoszach odbuduje postument. Brakuje bowiem jednej z oryginalnych płyt granitowych postumentu.

Stowarzyszenie Michałowice w Karkonoszach działa od września 2019 roku. Rewitalizacja punktu widokowego przy ulicy Plac Wczasowy w Michałowicach nie jest jedynym projektem realizowanym aktualnie przez stowarzyszenie. Powstaje także ścieżka historyczna z 25 tablicami opisującymi najważniejsze miejsca historyczne w Michałowicach.  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.