“Sekrety Gór Izerskich” autorstwa Jeleniogórzanki, Karoliny Matusewicz-Górniak, to najnowsza propozycja Domu Wydawniczego Księży Młyn z Łodzi, wydanej w lubianej serii „Sekrety…”, która właśnie trafia na rynek. Ponad 30 fantastycznych historii czeka na odkrycie przez Czytelników, którzy kochają Historię, a ich sercu jest bliskie badanie tajemnic i zgłębianie wiedzy o dziedzictwie pogranicza polsko-czeskiego. Polecamy!
Może to właśnie Ty, Czytelniku, zakochasz się w Górach Izerskich jak bracia Carl i Gerhart Hauptmannowie i porzucisz wszystko, by zamieszkać w Szklarskiej Porębie?
Zapierająca dech w piersiach zimowa aura na Polanie Jakuszyckiej nie pozostawi Ci wyboru – założysz narty i rozpoczniesz najwspanialszą przygodę. Zajmiesz miejsce w pociągu na stacji w Jeleniej Górze i wysiądziesz dopiero pod samą Szrenicą.
Wieczorem odpoczniesz w leczniczych źródłach w Świeradowie-Zdroju, a potem przyjmiesz zaproszenie na kolację od Wlastimila Hofmana i jego żony Ady. Zatopisz się w niezwykłych opowieściach o nieistniejącej wsi Gross-Iser, skarbach Szczeliny Jeleniogórskiej, strażnicy WOP Orle i skrytkach Grundmanna.
Z głową pełną historii w dalszą podróż udasz się ciężarówką LIAZ, która zabierze Cię prosto do… Huty Szkła Kryształowego „Julia” i Kořenova-Přichovic, gdzie z latarni morskiej Járy Cimrmana dojrzysz samego… Franka Dolasa, rozpętującego właśnie II wojnę światową!
Czytelniku, nie zwlekaj! “Sekrety Gór Izerskich” czekają na Ciebie!
Autorka, Karolina Matusewicz-Górniak urodziła się w 1987 roku w Jeleniej Górze, jest historyczką i kulturoznawczynią. Od lat jest związana z muzealnictwem w Karkonoszach, obecnie pracuje jako kustosz w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze. To pomysłodawczyni i koordynatorka różnych projektów kulturalnych mających na celu popularyzację karkonoskiej sztuki i historii regionu.
To także absolwentka historii na Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; ukończyła również „Akademię Dziedzictwa” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie – studia podyplomowe z zarządzania dziedzictwem oraz studia podyplomowe w zakresie ochrony i zarządzania kolekcją muzealną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jest miłośniczką Karkonoszy i Gór Izerskich, zwłaszcza poznawania i zgłębiania historii mało znanych miejsc. Niestraszne jej są żmudne poszukiwania w archiwach i bibliotekach. Zimowe weekendy spędza na stoku ucząc dzieci jeździć na nartach. W wolnym czasie zajmuje się rękodziełem, gra na gitarze i jeździ na motocyklu.
Książka jest dostępna do nabycia na stronie Wydawcy: Księży Młyn. Dom Wydawniczy, Michał Koliński.