Wyjazd w góry, za granicę, z dala od cywilizacji lub centrum dużego miasta. Jako Polacy lubimy podróżować, zwiedzać, odwiedzać różne miejsca. Jednak wczasy, ferie czy wakacje poza domem to nie tylko przyjemności. Zawsze może się dojść do sytuacji, że nam lub naszemu dziecku zdarzy się wypadek, ból brzucha czy inna dolegliwość. Możemy wtedy udać się na stacjonarną wizytę do lekarza, jeśli w pobliżu jest przychodnia lub skorzystać z e-konsultacji lekarskiej, podczas której możemy otrzymać receptę.
Postępująca cyfryzacja wprowadziła w nasze życia wiele udogodnień, ale także zagrożeń. Wiele sytuacji, które jeszcze kilka lat temu wymagały od nas wizyty w urzędzie, placówce ZUS czy poczcie, ocenie możemy wykonać za pomocą komputera z podpiętym Internetem. Podobnie stało się ze świadczeniami zdrowotnymi. Lekarz nie wypisuje recept, które są trudne do odczytania, a wszystko zostaje przesłane do centralnej bazy danych, do której możemy mieć dostęp.
E-konsultacje – jak to wygląda?
E-konsultacja lekarska w przeciwieństwie do zwykłej wizyty stacjonarnej może odbywać się za pomocą kontaktu telefonicznego lub wideokonferencji. Część osób może się zastanawiać, jak na podstawie samego kontaktu telefonicznego lekarz może wydać rekomendacje i przepisać leki? Nie jest tak. Przed kontaktem telefonicznym, który następuje ze strony lekarza, pacjent za pomocą formularzu wysyła informacje na temat powodów e-konsultacji, w którym zawiera wiele informacji, a nawet daje możliwość dodania badań. Co więcej, lekarz udzielający teleporady medycznej ma dostęp do historii leczenia pacjenta, dzięki temu może skorelować, obecną przypadłość np. z występującą chorobą przewlekłą. Oczywiście ma on mniej możliwości niż lekarz podczas wizyty stacjonarnej, dlatego może wydać rekomendację do przeprowadzenia dokładniejszych badań, przepisać leki czy też udzielić wskazówek i zaleceń odnośnie do terapii.
E-konsultacja w trakcie wczasów
Wyjeżdżając na wczasy samotnie, w gronie znajomych czy z dziećmi, dobrze jest wziąć pod uwagę, z jakich możliwości ochronnych zdrowia będziemy mogli skorzystać, czyli dowiedzieć się, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się przychodnia, izba przyjęć, SOR czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Co więcej, warto zaznajomić się, jakie mamy dodatkowe możliwości skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Jedną z takich opcji jest e-konsultacja lekarska i szczególnie może być przydatna podczas wczasów. Jednocześnie dobrze jest pamiętać, że to osoba potrzebująca pomocy medycznej musi zdecydować, z której formy skorzysta. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie świadczenia lekarskiego do dolegliwości oraz stanu zdrowia naszego, naszego dziecka czy znajomego. Kiedy może sprawdzić się e-konsultacja?
Wypad z dala od cywilizacji
Wiele osób lubi jeździć w miejsca, które dają możliwość wyciszenia się, ale co za tym idzie, są oddalone od aglomeracji miejskich. Sprawia to, że dostęp do opieki zdrowotnej, szczególnie w nagłych sytuacjach może być utrudniony. Może stać się to dużym problemem, szczególnie gdy problem zdrowotny nie wymaga wezwania ambulansu. W takich wypadkach dobrym wyjściem może być skorzystanie z e-konsultacji, podczas której lekarz zbada pacjenta, a także zarekomenduje odpowiednie kroki.
Wakacje bez wizyty u lekarza
Wyjeżdżając na wakacje, z pewnością nie chcemy spędzać czasu na wizytach lekarskich. Mamy określoną liczbę dni i z zasady zależy nam na pełnym wykorzystaniu takiego okresu, dlatego wizyta u lekarza nie jest tym, czego oczekujemy. Co więcej, gdy nie mamy samochodu, z pewnością pochłonie sporą ilość czasu. Także w tym wypadku e-konsultacja może być dobrym pomysłem. Dzięki teleporadzie możemy dowiedzieć się wielu potrzebnych informacji na temat naszego zdrowia.
Wyjazd za granicę
W trakcie wyjazdu za granice skorzystanie z opieki lekarskiej może być szczególnie trudne. Z jednej strony często za wizyty trzeba dodatkowo zapłacić, nawet jeśli mamy EKUZ, a z drugiej głównym problemem staje się bariera językowa. Sprawia to, że wizyta może być problematyczna. Z kolei w trakcie e-konsultacji medycznej otrzymujemy dostęp do lekarza z polski, który zaleci rekomendacje lub badania. Dodatkowo z takiej teleporady można skorzystać, by wyjaśnić diagnozę zagranicznego lekarza.
E-recepta online — jak to wygląda?
E-recepta powstała w trakcie centralizacji i cyfryzacji danych na temat usług medycznych. Jest to obowiązujący dokument, który jest uznawany w Polsce, a także całej Unii Europejskiej. Usługa medyczna recepta online polega na wystawianiu e-recept. Oczywiście decyzja o przypisaniu leków podejmowana jest w sposób indywidualny. Za każdym razem lekarz bierze pod uwagę wiele czynników takich jak: stan zdrowia, historię leczenia pacjenta czy potrzebę przepisania danych leków. Jeśli zostanie przypisana e-recepta, będzie można ją zrealizować w dowolnej aptece w Polsce.
Otrzymana e-recepta zostaje przesłana do pacjenta za pomocą wiadomości SMS lub e-maila z kodem QR i kodem recepty. Alternatywnie może zostać przesłana do wydruku w formie dokumentu PDF. Do apteki można udać się samodzielnie lub poprosić kogoś bliskiego. Farmaceuta zweryfikuje dane umieszone na e-recepcie, a także tożsamość pacjenta. Dodatkowo wszystkie informacje na temat e-recepty, w tym dawkowanie będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.
E-recepta online — kiedy może być przydatna?
Skorzystanie z jest wygodnym rozwiązaniem szczególnie w określonych przypadkach, nie wymaga osobistej wizyty u lekarza. W przypadku, gdy dany pacjent choruje przewlekle lub przyjmuje stale leki, to lekarz musi wystawić e-receptę, która umożliwi kontynuowanie terapii.
E-konsultacja i e-recpeta mogą być wygodnym sposobem na otrzymanie pomocy lekarskiej. E-konsultacja medyczna pozwoli na wizytę u lekarza bez wychodzenia z domu. E recepta online daje możliwość otrzymania potrzebnych leków. Jednocześnie pamiętajmy, że to lekarz decyduje o rekomendacji czy wystawieniu e-recepty.
1 Comment
Zapomnieliście o e-L4. Bardzo popularne w ostatnich czasach…