Astroturystyka ma szansę stać się kolejną atrakcją naszego regionu. Powstała mapa miejsc, gdzie są najlepsze warunki do obserwacji nieba.
– Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu. Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Mapa astroturystyczna zawiera obiekty i propozycje z Dolnego Śląska, gdzie niebo widać najlepiej. Są na niej wieże i platformy w Górach Izerskich. Na mapie znaleźć można również miejsca edukacyjne jak Wieża Matematyczna w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, która pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego w XVIII w., a dziś oglądać można tam wystawę poświęconą instrumentom do pomiarów i obserwacji astronomicznych.
„Astroturystyka jest niszową formą turystyki, która polega na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących. Obejmuje również odwiedzanie obiektów umożliwiających poszerzanie wiedzy astronomicznej (np. obserwatoria, planetaria, muzea i wystawy) oraz miejsc związanych z historią eksploracji przestrzeni kosmicznej, jak i twórczością jej badaczy. Współczesna astroturystyka oferuje również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych aktywnościach, takich jak zloty astronomiczne, prelekcje, pokazy czy też wycieczki w celu obserwacji efemerycznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej – dodaje prof. Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
Inicjatywę powstania mapy astroturystyki wspiera również Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny, szeroko znany jako twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.
„Gdy zapytacie, gdzie najlepiej obserwować niebo w Polsce, odpowiedź brzmi Bieszczady oraz Izery. Hala Izerska to jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać widok po horyzont niezakłócony cywilizacją. Jest to obszar chroniony nazwany Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba. Zachęcam Państwa do spoglądania w stronę rozgwieżdżonego nieba – mówi Karol Wójcicki.
Publikując mapę najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na Dolnym Śląsku przestrzegamy, aby zachować ostrożność podczas nocnej obserwacji nieba. Wybrane lokalizacje mogą znajdować się na terenach cennych przyrodniczo, w związku z tym, konieczne jest zastosowanie się do zachowania ciszy i przestrzegania lokalnych zaleceń – dodaje Krzysztof Maj.
FOT.PIXabay