Początek roku był dla ratowników bardzo pracowity. Ruch turystyczny w Sudetach Zachodnich z dnia na dzień jest co raz większy, co wiąże się z nadchodzącym okresem ferii zimowych. Od początku roku GOPR-owcy udzielili pomocy 28 razy.
„Tylko w czasie długiego weekendu od 6.01. do 09.01. wyjeżdżaliśmy do 15 poszkodowanych. Niestety, wciąż głównym problemem powodującym urazy, jest złe przygotowanie.
Wyjątkiem była sytuacja, do której doszło na szlaku czarnym między Marysinem, a Rozdrożem pod Kamieńczykiem w Szklarskiej Porębie. siedmioletnie dziecko spadło do koryta potoku Kamieńczyk z wysokości około 3 metrów, po tym, jak pękła jedna z barierek zabezpieczających mostek. Po zabezpieczeniu i ewakuacji młody poszkodowany został przekazany do zespołu ratownictwa medycznego.”
W ostatnim czasie na terenie Karkonoszy oraz innych pasm górskich w Kotlinie Jeleniogórskiej występowały ciężkie warunki: duże oblodzenie, ograniczona widoczność oraz zawiane szlaki co było głównym czynnikiem powodującym wypadki.
Ratownicy po raz kolejny przypominają i apelują o rozwagę oraz odpowiednie przygotowanie się.
Obecnie warunki, które często widzimy w dolnych partiach Kotliny Jeleniogórskiej są zupełnie inne, niż te które możemy zastać w szczytowych partiach gór.
Przed wyruszeniem w góry pamiętajmy o:
– Naładowanym telefonie, z wgraną aplikacją RATUNEK oraz numerami alarmowymi 985 oraz 601-100-300.
– Dodatkową odzież, zapasowe światło oraz zapas jedzenia i picia.
– Raczki/raki, kije trekkingowe na wypadek ciężkich warunków na szlaku.
– Mapa, najlepiej papierowa, nie w telefonie.
– Poinformowanie rodziny, znajomych o wyjściu w góry i planowanej trasie.
– Pytać pytać i jeszcze raz pytać w przypadku wątpliwości co do warunków na szlaku, pogody.
Fot. GOPR