Trzy dni, trzy wielkie gwiazdy, pełnowymiarowa scena z nagłośnieniem słyszalnym aż poza granicami miasta, lasery, ognie, sztuczna mgła i serpentyny, a przede wszystkim tłumy ludzi. Tak w skrócie można by określić minione Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2022. Organizację tej największej od przeszło trzech lat imprezy w Jeleniej Górze chwalili nie tylko uczestnicy i władze zaangażowanych w święto uczelni wyższych, ale także Prezydent Miasta Jerzy Łużniak.
Powrót Juwenaliów po trzech latach przerwy był nie lada wyzwaniem. Po trudnym czasie pandemii w wielu firmach zmieniły się zasady sponsoringu. Przerwana ciągłość tego niegdyś corocznego, studenckiego święta sprawiła, że wiele współpracy między bracią studencką a lokalnymi ośrodkami musiało zostać zbudowane na nowo. Jeleniogórskie uczelnie nie zostały jednak w finansowaniu same, bo Miasto Jelenia Góra, jak i część miejscowych przedsiębiorców, wspomogło pieniężnie Samorządy Studenckie. Efekt przekroczył oczekiwania.
Współpracująca ze studentami Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych i obu jeleniogórskich Filii Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego MWowk Events Agency przeniosła wymiar lokalnych wydarzeń na wyższy poziom. Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2022 trwały od czwartku 26 maja, poprzez organizowany przez JCK piątkowy Finał Ligi Rocka, do soboty 28 maja. Cieszyły się szczególnie dużą publiką w godzinach występów najważniejszych gwiazd dnia. Największą furorę wywołał bezsprzecznie raper Malik Montana, na którego czwartkowy występ ściągnęły całe rzesze fanów z Jeleniej Góry, Wrocławia i okolic. Entuzjazm publiczności był tak duży, że furgonetka artysty ledwie mogła się przebić na backsatage, gdzie raper przygotowywał się do wystąpienia. Nie obyło się bez prób wtargnięcia za płoty ochronne, którym to sprawnie przeciwstawiali się pracownicy ochrony.
Nie była to jedyna niedogodność. Po względnie łagodnym pogodowo czwartku, natura postanowiła jednak pomieszać szyki świętującym Juwenalia. Silne wiatry z piątku na sobotę naruszyły konstrukcje namiotów i poodrywały płachty na ogrodzeniach, co jednak sprawnie udało się naprawić z pomocą techników i szybko przybyłych na pomoc studentów. Na szczęście sobotnie opady i znaczne ochłodzenie temperatury okazały się zbyt słabą przeszkodą dla licznej publiczności, która tłumnie przybyła na występ zespołu 4Szmery wykonujący covery piosenek AC/DC oraz występ Gwiazdy Wieczoru, czyli Danzela. Belgijski piosenkarz zaprezentował nie tylko swoje autorskie utwory, ale także piosenki, które wykonywał podczas programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Ogromne wrażenie na przybyłych wywarł pokaz laserów i następujący bezpośrednio po nim set DJ-ski Macieja Wowka, od 26 lat prowadzącego w Muzycznym Radiu klubową audycję DMC. Mocne beaty i barwne światła przyciągnęły pod scenę wielu fanów muzyki trance. Na zakończenie imprezy zagrała Martecha, przyuczona mixowania przez Wowka studentka KANS.
Co do wydarzeń towarzyszących, najatrakcyjniejszym dla uczestników okazał się turniej siatkówki, zaś sporych rozmiarów lunapark przyciągał nie tylko młodzież i studentów, ale także wiele rodzin z dziećmi. Pochód studencki, który zwykle był jedynie marginalnym, choć tradycyjnym dodatkiem do Juwenaliów, tym razem wzbudził spore poruszenie. Największą uwagę wzbudziła jednak nie furgonetka Muzycznego Radia, z której głośników płynęła podrywająca do zabawy muzyka, tylko różowo-żółty bolid Formuły 1. Osadzona na wózku, wykonana ze styropianu i kartonu konstrukcja o wymiarach dwa na pięć i pół metra (!) została przeciągnięta przez studentów wzdłuż ulicy 1-go Maja na Plac Ratuszowy, a później dalej, na jeleniogórskie błonia. Tej niełatwej budowy podjęła się grupa studentów z akademickiej rozgłośni Radio NaGłos, działającej na wydziale humanistycznym KANS-u. Uczestnicy pochodu przebrali się za przedstawicieli różnych subkultur, od gotów po hipisów (nie zabrakło nawet średniowiecznego włócznika). Na Placu Ratuszowym trzy przewodniczące otrzymały z rąk Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka klucze do miasta, które zostały oddane Miastu dopiero w sobotę wieczorem. Wcześniej jednak musiały na taki akt zaufania zasłużyć, co zrobiły, zapraszając władze do wspólnego skocznego tańca – belgijki.
Nietypowym dodatkiem między występami było podziękowanie poprzednim koordynatorom Juwenaliów za ich pracę i zaangażowanie w organizację tego studenckiego święta w latach ubiegłych. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy podpisane przez tegorocznych organizatorów.
Od Malika Montany, Grubego Mielzkyiego i supportów dla młodzieży, poprzez Ørganka dla bardziej wymagającej, kochającej rock publiki, do coverowo-klubowej soboty zarówno dla młodych, dla rodzin z dziećmi, jak i starszych metryką, Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia 2022 okazały się społeczną integracją dla okolicznych mieszkańców i przyjezdnych z trzech pokoleń. Był to czas nie tylko zabawy, nawiązywania znajomości i odpoczynku, ale także prezentowania efektów wspólnej pracy i okazywania wdzięczności, co tworzy prawdziwie wartościowe wspomnienia. Z tego właśnie powodu zawarty w nazwie przymiotnik „wielkie” mógł nabrać tym razem właściwego, przynależnego mu znaczenia.
Medialny patronat nad WJJ2022 obejmowało Muzyczne Radio i Nowiny Jeleniogórskie.
Zdjęcia i tekst: mm