-To zakończenie roku na pewno zapamiętamy na długo -mówi dyrektorka ZSET Joanna Marczewska.
Garnitury i białe bluzki, jak na akademii
Gdyby było normalnie, pedagodzy i absolwenci spotkaliby się na uroczystej akademii w szkole. Uczniowie odebraliby świadectwa, najlepsi dostaliby nagrody a nauczyciele kwiaty. Tym razem było zupełnie inaczej.
– Pożegnaliśmy się z uczniami przez internet. Nie mogliśmy ich tak zostawić, oni są w tej sytuacji już wystarczająco pogubieni. Należały im się słowa otuchy i optymizmu – dodaje Joanna Marczewska.
Razem ze swoimi zastępczyniami Barbarą Cymańską – Garbowską i Kingą Molendę-Widacką zasiadły przed komputerem i wraz z wychowawcami łączyły się z każdą klasą. – Pokazywałyśmy uczniom ich świadectwa, nagrody, które dostaną dla najlepsi, długo rozmawialiśmy – opowiadają pedagodzy. Życzenia 80 maturzystom z ZSET złożył także prezydent Jerzy Łużniak, który prosił ich, by pamiętali o rodzinnym mieście i powrócili tutaj po ukończeniu studiów.
Choć zakończenie roku było nietypowe, to uczniowie potraktowali je poważnie. Wielu na wirtualne spotkanie wystroiło się w białe bluzki i garnitury. Tak, jak by to zrobili, gdyby nie było koronawirusa.
Po świadectwo w maseczce i rękawiczkach
Świadectwa szkolne maturzyści mogą odbierać od dzisiaj w sekretariatach szkół. Placówki muszą zapewnić im bezpieczeństwo.
W Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych przygotowali harmonogram, tak by w szkole nie było tłoku. Każdy uczeń ma wyznaczoną godzinę. Absolwenci po odbiór świadectw powinni się zgłosić w maseczkach. W szkołach będą dla nich przygotowane jednorazowe rękawiczki oraz płyny dezynfekcyjne. Podobne zasady są w pozostałych placówkach.
– Nawet długopisy będziemy odkażać – mówi Małgorzata Kozińska, dyrektor I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. W tej szkole wydawanie świadectw planują rozpocząć w przyszłym tygodniu.
W Zespóle Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze absolwenci odbierali świadectwa już dzisiaj. – Każdy miał wyznaczoną godzinę – mówi Piotr Iwaniec, dyrektor szkoły. – Świadectwo to druk ścisłego zarachowania w związku z tym obecność ucznia w szkole i osobisty odbiór tego dokumentu jest koniecznością – wyjaśnia. W ZST Mechanik w tym roku szkołę ukończyło 110 uczniów.
W II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze jest 134 absolwentów. Ich poprzednicy kończyli szkołę i odbierali świadectwa podczas uroczystej akademii w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. W tym roku dyrekcja pożegnała ich wzruszającym wpisem na facebooku: „Kochani abiturienci- Drodzy uczniowie Norwida. 24 kwietnia 2020 oficjalnie ukończycie szkołę. Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa w Polsce i na świecie, a wraz z nią zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach- niestety nie będzie uroczystości zakończenia szkoły, gali w Zdrojowym Teatrze Animacji, wzruszających przemówień, wręczenia świadectw i uścisku dłoni wychowawcy i dyrektora (…). Życzymy Wam: pomyślnego zdania egzaminu maturalnego, dostania się na wymarzony kierunek studiów lub podjęcia wymarzonej pracy, optymizmu i wiary we własne możliwości; odrobiny szczęścia, wspaniałej przyszłości i sentymentalnej podróży po latach w mury naszej szkoły”.
Od przyszłego tygodnia absolwenci Norwida będą pojedynczo, w maseczkach i rękawiczkach odbierać świadectwa ukończenia szkoły. Podobnie będzie w jeleniogórskim III LO, gdzie właśnie przygotowują grafik, by 120 absolwentów technikum i liceum, jak najsprawniej mogło odebrać świadectwa. Uczniowie mają na to sporo czasu i wielu z nich już sygnalizuje, że odbierze świadectwa później. Bo na razie najważniejsza jest matura. Wreszcie znany jest jej termin i przygotowania rusza pełną parą.
Znany termin matur i egzaminu dla ósmioklasistów
Jak poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i potrwają do 29 czerwca.
Egzaminy ósmoklasistów potrwają od 16 do 18 czerwca .
Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
Działalność szkół, żłobków i przedszkoli zostaje zawieszona do 24 maja.
– Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – podkreślił minister edukacji narodowej.
Egzamin ósmoklasisty
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Egzamin maturalny
Egzamin jest pisemny, trzydniowy: pierwszego dnia uczniowie rozwiązują arkusz z zadaniami z języka polskiego, drugiego – z matematyki, a trzeciego – z języka obcego. danie egzaminu maturalnego jest zaś podstawą do przyjęcia na studia. Abiturienci, którzy do niego przystępują formalnie nie są już uczniami, gdyż przed egzaminem otrzymują świadectwo ukończenia szkoły. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru – może ich wybrać maksymalnie sześć.