Czas na bardzo ciekawą rozmowę o wodzie i ludziach w Dolinie Bobru. Już w sobotę, 11 maja 2024 r. o 16.00 w Cafe pod Skrzydłami Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu niezwykłe spotkanie podsumowujące terenowe badania etnograficzne dotyczące relacji ludzi z wodą w czasie kryzysu klimatycznego, które prowadzone były m.in. w rejonie Wlenia przez zespół badaczek antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Małgorzata Owczarska i dr Magdalena Kozhevnikova, zaprezentują ogólny zarys projektu, jego cel oraz pierwsze wnioski znad Bobru i Wisły. Przedstawią lokalną specyfikę ludzkich relacji z wodą w kontekście zmian klimatycznych, skupiając się na nieraz trudnej historii i współczesnych wyzwaniach regionu. Poznajcie turbulentne losy ludzko – nieludzkich relacji. Włączcie się do dyskusji! To propozycja dla wszystkich, którym bliska jest rzeka i życie regionu toczące się wokół niej. Wstęp wolny.

Od 2022 r. zespół badaczek antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego prowadził badania terenowe związane z relacją ludzi z wodą w czasie kryzysu klimatycznego. Jedną z trzech lokalizacji badań w Polsce były Pilchowice i wybrane miejscowości gminy Wleń. 11 maja we Wleniu antropolożki, dr Małgorzata Owczarska i dr Magdalena Kozhevnikova, zaprezentują ogólny zarys projektu, jego cel oraz pierwsze wnioski znad Bobru i Wisły. Przedstawią lokalną specyfikę ludzkich relacji z wodą w kontekście zmian klimatycznych, skupiając się na nieraz trudnej historii i współczesnych wyzwaniach regionu. Bo badania nie są tylko dla naukowców, ale przede wszystkim dla społeczności lokalnych, dlatego wszystko będzie powiedziane w ciekawej formie i przystępnym językiem oraz wzbogacone prezentacjami zdjęć i odtwarzaniem dźwięków.

W programie spotkania odpowiedzi na  zasadnicze pytania: Co to jest błękitna antropologia i dlaczego zrozumienie lokalnych relacji ludzi z wodą może pomóc zbudować zdatną do życia przyszłość, dla ludzi i innych istot, w dobie zmian klimatycznych? Jakie są relacje ludzi z wodą w Pilchowicach i gminie Wleń, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktur hydrologicznych, doświadczeń powodzi, suszy oraz zakwitów sinic? Tutaj specjaliści pokażą w jaki sposób wymienione problemy są w rzeczywistości społeczne i kulturowe, a nie jedynie inżynieryjne czy środowiskowe.. Do tego prezentacja multimedialnej mapy historycznych ujęć wody, zasilających wiejskie wodociągi okolicy Pilchowic – podróż wizualna i dźwiękowa oraz opowieść o małżach pracujących w miejskich stacjach uzdatniania wody i społecznych oraz etycznych tego aspektach.

Po prezentacjach będzie czas na rozmowy, uzupełniania, dzielenia się wiedzą i doświadczeniami oraz otwartą dyskusję.

Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można TUTAJ: https://oksit.wlen.pl/wiadomosci/17843/woda-i-ludzie-w-dolinie-bobru

Fot. Fot. Małgorzata Owczarska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.