Do końca lutego na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego będzie stacjonował wojskowy śmigłowiec ratowniczy. Mieszane zespoły GOPR i ASAR (służba poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR – Aeronautical Search and Rescue) będą realizowały zadania z zakresu ratownictwa górskiego oraz ratownictwa lotniczego.
-Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy są ferie i na szlakach karkonoskich przebywa dużo turystów. Zimą dotarcie do poszkodowanych może być bardzo trudne. Dzięki śmigłowcowi ratownicy GOPR szybciej udzielą pomocy poszkodowanych. Skróci się ponadto czas ewakuacji do szpitala,w razie poważniejszych urazów – mówi Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR. Podkreśla, że w ubiegłym roku zanotowano ponad 600 wypadków, a tylko w styczniu ratownicy interweniowali w górach 60 razy. – Chcielibyśmy, aby śmigłowiec pojawił się u nas także podczas letnich wakacji. Wojskowi i goprowcy mieliby pełnić razem dyżury od 15 lipca do 15 sierpnia – mówi naczelnik Czubak.
Aeroklub Jeleniogórski w związku ze stacjonowaniem śmigłowca, przypomina, że Góra Szybowcowa jest lotniskiem. Prosi spacerowiczów o szczególną ostrożność i niewchodzenie na obszary pasów startowych.
To pierwsza taka inicjatywa na Dolnym Śląsku, zrealizowana dzięki dzięki dobrej współpracy Grupy Karkonoskiej GOPR i 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (za pośrednictwem 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego). Wojskowi i ratownicy górscy w poprzednich latach szkolili się razem podczas ćwiczeń Renegade-Sarex, które odbywały się m.in. w Karkonoszach i wiedzą, że taka współpraca jest cenna i z korzyścią dla turystów.
Na Górze Szybowcowej dyżurować będą dwie pięcioosobowe załogi, w skład których wchodzą wojskowi piloci oraz ratownicy GOPR. Śmigłowiec PZL W-3 Sokół wraz z załogą (1. GrupaPoszukiwawczo-Ratownicza Świdwin, wchodząca w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego/3rd Airlift Wing) będzie stacjonował na Górze Szybowcowej do końca lutego. -Współpraca ze Służbą Poszukiwania Ratownictwa Lotniczego to także, kolejna już, doskonała okazja do wspólnego szkolenia i wymiany doświadczeń między GOPR, a jednostkami poległymi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego – mówi naczelnik Czubak.
Ze współpracy wojska i ratowników GOPR nie kryje zadowolenia marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. – Każdego roku dolnośląskie góry odwiedzają turyści z całej Polski. Zapewnienie im bezpieczeństwa jest dla nas jednym z priorytetów. Niezwykle cieszę się z rozpoczętej współpracy Karkonoskiego GOPR oraz Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego nr 11 z Sił Zbrojnych RP. Góry są nie tylko piękne, ale bywają także niebezpieczne, dlatego bardzo ważne jest, aby zachowywać się odpowiedzialnie i ze szczególną ostrożnością podczas wypraw. W sytuacjach zagrożenia możemy zawsze liczyć na ratowników górskich, których teraz również wspierać będą w działaniach piloci wojskowi – mówi Cezary Przybylski.
W tym roku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi 70. rocznicę powstania. W związku z tym radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2022 „Rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach”. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z GOPR realizuje także akcje edukacyjne dotyczące poprawy bezpieczeństwa takie jak Projekt Bezpieczny Dolnoślązak oraz Góry Bez Brawury.
st.sierż. Piotr Guberant Combat Camera Poland, FB GOPR Karkonosze