Już jutro – we wtorek 25 października – będziemy mogli obserwować w Polsce zaćmienie słońca. Widoczne będzie ponad 2 godziny.
Jak wyjaśnia Wp.pl Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej, z zaćmieniem słońca mamy do czynienia podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.
– Ustawienie Ziemi, Księżyca i Słońca w jednej linii umożliwiają orbita Księżyca i orbita Ziemi wokół Słońca – precyzuje Rudź.
I dodaje, że zaćmienie słońca może występować w różnych formach. Może być częściowe, całkowite, obrączkowe, hybrydowe. – To, które zaobserwujemy we wtorek 25 października w Polsce, zalicza się do zaćmień częściowych – mówi.
W Polsce to zjawisko będzie dobrze widoczne i potrwa od godz. 11.15 do 13.35. W maksymalnej fazie tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 50 proc.
– Co prawda nie możemy się spodziewać, że spadnie jasność dnia, ponieważ ciemno robi się tylko podczas zaćmień całkowitych, natomiast to będzie zaćmienie dosyć głębokie i warte obserwacji – zachęca Przemysław Rudź w rozmowie z Wp.pl.
Do obserwacji zaćmienia trzeba się jednak przygotować, bo bezpośrednie patrzenie na Słońce może nam uszkodzić wzrok. Wystarczy np. szkiełko spawalnicze. Skuteczna jest też metoda naszych dziadków: okopcone nad świecą szkiełko. Jednak najwygodniejszą metodą są…
– …specjalne okulary zaćmieniowe, które są praktycznie w każdym astronomicznym sklepie internetowym. Oczywiście takie okulary można też zrobić samemu ze specjalnej folii mylarowej, która odcina ponad 99 proc. światła słonecznego – wyjaśnia ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej Wp.pl.
Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 roku.
News4Media/fot. Pixabay