W wyborach burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin powiatu karkonoskiego nie obyło się bez niespodzianek. Za taką na pewno należy uznać wielce prawdopodobną porażkę Mirosława Grafa w Szklarskiej Porębie, który – wszystko na to wskazuje – nie dostanie się do II tury. Podobnie w Podgórzynie, gdzie przepadł obecny wójt Mirosław Kalata.
Karpacz
W Karpaczu będzie II tura. Dwóch kontrkandydatów miał obecny burmistrz Karpacza Radosław Jęcek (KW Aktywny Karpacz) –Tobiasza Frytza z KW Karpacz dla Mieszkańców i Krzysztofa Kostkę z KW Karpacz Wspólna Sprawa. Pierwszy jest aktualnym radnym, drugi to przedsiębiorca. W II turze spotkają się R. Jęcek i T. Frytz, którzy zdobyli odpowiednio 861 i 788 głosów. Trzeci kandydat zdobył tych głosów 253. W 2018 R. Jęcek wygrał w I turze.
Bez względu na wynik wyborów II tury, to radni z komitetu wybiorczego Radosława Jęcka będą rozdawać karty w radzie. Zdobyli 8 mandatów w tym 15-osobowym gremium. Z komitetu T. Frytza weszło trzech radnych, a z komitetu K. Kostki – jeden. Trzy pozostałe miejsca zajmą radni startujący z własnych komitetów.
Szklarska Poręba
To jedyna gmina powiatu, gdzie nie ma jeszcze pełnych wyników. W mieście pod Szrenicą o fotel burmistrza ubiegało się pięciu kandydatów. To oczywiście Mirosław Graf (KW Gospodarni 2,0 – należy do PO, ale w wyborach zdecydował się nie eksponować tego szyldu)), obecny burmistrz, oraz Piotr Bielańczyk (Trzecia Droga), Stanisław Kozina (KW S. Koziny), Janusz Lichocki (KW Przyszłość w Naszych Rekach) oraz Paweł Popłoński (KW Lepsza Szklarska Poręba). Pierwszy z kontrkandydatów burmistrza to przedsiębiorca, właściciel Karczmy Karkonoskiej; kolejny – S. Kozina – to były zastępca M. Grafa, odwołany w końcówce poprzedniej kadencji. Od połowy tej kadencji jest radnym po wygranej w wyborach uzupełniających. Janusz Lichocki to obecny radny i przewodniczący rady, którym w czasie tej kadencji zostawał dwa razy (był odwołany na skutek nieprawidłowości formalnych w wyborze). Radnym jest także ostatni z kandydatów Paweł Popłoński.
W Szklarskiej nie ma jeszcze wyników z obwodów nr 3 i 5. Wyniki z pozostałych plasują obecnego burmistrza dopiero na czwartym miejscu z 283 głosami. Trzeci jest J. Lichocki (323), drugi – S. Kozina (326), a prowadzi P. Popłoński – 428 głosów. Szanse na II turę dla burmistrza Grafa wydaja się więc iluzoryczne.
Piechowice
Druga tura także w Piechowicach. Obecny burmistrz Jacek Kubielski zmierzy się w niej z Radosławem Burchackim, z którym przegrał pierwsze starcie i to dość wyraźnie. Burchacki zdobył 1117 głosów, a Kubielski 881. Trzecia kandydatka Dorota Piróg b(w 2018 r. to ona była przeciwniczka Kubielskiego w II turze) zdobyła 504 głosy. R. Burchacki to obecnie naczelnik jednego z wydziałów urzędu w Kowarach.
R. Burchacki wprowadził też najwięcej – ośmioro – swoich kandydatów do rady. Jeśli zostanie burmistrzem, będzie miał samodzielną większość. Troje nowych radnych to kandydaci z komitetu J. Kubielskiego, a dwoje z komitetu D. Piróg. Dwa miejsca dla komitetu „razem dla Regionu’.
Kowary
Dwie kobiety zdecydowały się walczyć o stanowisko w Kowarach, a rywalizacja rozstrzygnęła się w I turze. Ubiegająca się reelekcję aktualna szefowa Elżbieta Zakrzewska, zdemolowała przeciwniczkę Ewę Solarz (obie panie z własnych komitetów, pani burmistrz formalnie jest członkinią Unii Pracy), wygrywając 2759 głosów do 731. Procentowy wynik pani burmistrz – 79,05 będzie pewnie oznaczał jedno z najbardziej okazałych zwycięstw w regionie. W poprzednich wyborach o fotel burmistrza Kowar ubiegało się aż pięcioro kandydatów.
Także niemal cała rada dla kandydatów z komitetu E. Zakrzewskiej. Zdobyli 13 miejsc. Po jednym dla kadnydatów z komitetu E. Solarz i Trzeciej Drogi.
Mysłakowice
Wójt Michał Orman (własny komitet) miał jednego przeciwnika – Piotra Nyca (własny komitet). Obaj kandydaci Ściegien konkurowali już w 2018 r. Pretendent zdobył wtedy niewiele ponad 11 proc. głosów, a M. Orman Wygrał w I turze (było czterech rywali). Teraz także rywalizacja zamknęła się w jednym starciu, ale porażka nie była tak dotkliwa, jak w 2018 r. Wójt Orman zgarnął 1899 głosów, a jego rywal 1600, co w procentach oznacza 54,27 do 45,73.
Wójtowi zabraknie jednego radnego do samodzielnej większości – wprowadził ich siedmioro. Z komitetu rywala weszło 4 radnych, a czterech pozostałych startowało z własnych komitetów.
Podgórzyn
I kolejna gmina z dwoma kandydatami (w 2018 r. było czworo). Z wójtem Mirosławem Kalatą z Sosnówki zmierzyła się Anna Kurowska z Przesieki (oboje z własnych komitetów). Rywalka – właścicielka firmy turystycznej i szefowa stowarzyszenia Rada Odnowy Przesieki – wygrała w I turze. Ale nieznacznie – zdecydowało 77 głosów. Kaleta zdobył ich 1613, a Kurowska 1690 (48,83 do 51,17 proc.).
W radzie nie będzie łatwo, bo wprawdzie radni z komitetu nowej wójt to prawie połowa składu (siedmioro), ale także reprezentacja komitetu M. Kalaty jest liczna (pięcioro). Radę uzupełnia troje radnych z własnych komitetów.
Janowice Wielkie
W Janowicach nietypowo, bo obecny wójt, Kamil Kowalski, nie ubiegał się o powtórny wybór. Sytuacje chciało wykorzystać czworo kandydatów: Piotr Gołębski, Piotr Lesiński, Anita Pawłowicz i Krzysztof Zawadzki. Anita Pawłowicz walczyła o fotel wójta w 2018 r. i przegrała wtedy 55,11 do 44,90 proc. Teraz zmierzy się w Ii turze z Krzysztofem Zawadzkim, z którym teraz różnicą 29 głosów (34,15 do 35,81 proc.) .
W radzie to jej kandydaci w niewielkiej przewadze – zdobyli sześć mandatów. Cztery przypadają radnym z komitetu K. Zawadzkiego, a pięć radnym z komitetu P. Lesińskiego.
Jeżów Sudecki
Jeszcze powalczyć o stanowisko będzie musiał Edward Dudek, szef gminy bodaj z najdłuższym stażem w regionie i jednym z najdłuższych w Polsce (rządzi gminą od 1990 r.) . Po raz pierwszy od wielu poprzednich wyborów, gdy zwykle miał co najwyżej jednego przeciwnika, musiał rywalizować aż z czworgiem konkurentów : Bożeną Brzozowską (Trzecia Droga), Jarosławem Szatkowskim i Anną Konieczyńską (PO). I właśnie ta ostatnia kandydatka będzie jego rywalem w II turze. W pierwszym starciu wójt wygrał dość wyraźnie, bo 1235 do 995 głosów.
Do tego ze swojego komitetu wprowadził aż dziewięcioro radnych. Trzy mandaty dla radnych z komitetu A. Konieczyńskiej, dwa dla Trzeciej Drogi, a jeden dla komitetu „Czas na nowych ludzi”.
Stara Kamienica
Tutaj bez zmian. Wójt Mariusz Marek bez konkurencji. W plebiscycie zdobył 1343 głosy za przy 384 przeciw. Osiągnął w ten sposób poparcie 77,76 proc. (jednak niższe niż przed sześcioma laty, gdy zdobył ponad 81 proc. głosów). W powiecie wskaźnikiem poparcia przegrał też z E. Zakrzewską.
W radzie siedem mandatów dla radnych z komitetu wójta, dwa dla radnych z Bezpartyjnych Samorządów, a reszta dla kandydatów startujących indywidualnie.