Na stronie Rządowego Centrum Legislacji widać już projekt rozporządzeń Prezesa rady Ministrów zmieniające termin wszystkich przewidzianych w najbliższym czasie wyborów i referendów w Polsce.
– Mając na względzie nadal trwającą niekorzystną sytuacją epidemiczną, wciąż obowiązujące ograniczenia i zakazy wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Główny Inspektor Sanitarny wyraził opinię o zasadności przesunięcia daty wszystkich planowanych przedterminowych wyborów, wyborów uzupełniających, a także referendów lokalnych, przynajmniej do końca kwietnia 2021 r. Jednocześnie w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej, ponieważ dzień 30 kwietnia 2021 r. przypada w piątek, a dzień 2 maja 2021 r. pomiędzy świętem 1 i 3 maja, data wyborów powinna zostać przełożona na dzień 9 maja 2021 r. Z tych też powodów zaproponowano w przedterminowych wyborach (tu stosowna gmina – dop. red.) przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w dniu 9 maja 2021 r. Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej. Z powodu zmiany daty wyborów, zmianie ulegną również terminy wykonania czynności wyborczych – wyjaśnia uzasadnienie rozporządzeń.
Rozporządzenia dotyczące zmiany terminów wyborów szefów gmin ma zostać opublikowane do 8 kwietnia. Natomiast już zostały opublikowane zarządzenia wojewody dolnośląskiego o zmianie terminu wyborów uzupełniających w sześciu gminach regionu: Gryfowie, Marciszowie, Nowogrodźcu, Sulikowie, Szklarskiej Porębie i Wleniu.
Zarządzenia okresalają też nowe terminy kalendarza wyborczego. Do 4 maja wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych będą mogli zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, a 7 kwietnia zakończy się kampania wyborcza. Zmiana terminu podyktowana jest ciągle utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym
W Sulikowie pierwotnie wybory miały się odbyć 22 listopada. Tam o mandat po radnym, który zrzekł się mandatu ubiega się dwoje kandydatów.
Już czwarty termin (6 grudnia, 20 grudnia, 24 stycznia) mają wybory w Nowogrodźcu i Wleniu. W tych gminach miejsca w radzie zwolniły się, gdy radni stracili mandaty za naruszenie zakaz prowadzenia przez radnego działalności na mieniu gminy.
W trzech przypadkach – wójt Lubania, Zbigniew Hercuń, radny Szklarskiej Poręby Przemysław Wiater, radny Gryfowa Jerzy Guzy – dodatkowe wybory spowodowała śmierć samorządowców. Radni z Nowogrodźca – Krzysztof Durda – i Wlenia – Jacek Michoń – stracili mandaty, bo naruszyli zakaz prowadzenia przez radnego działalności na mieniu gminy. W obu przypadkach sprawa oparła się o sąd administracyjny. Burmistrz Bogatyni, Wojciech Błasiak, radny w Marciszowie Edmund Orzechowski i radny w Sulikowie, Michał Ilnicki – zrzekli się mandatów.
Na wybory szefa gminy już od listopada (pierwszy, wyznaczony termin) czekają mieszkańcy Bogatyni. O mandat ubiegać się będzie sześciu kandydatów: Artur Bohdanowicz (bezpartyjny), Wojciech Dobrołowicz (PiS, obecnie zarządzający gminą), Grzegorz Kina (PO), Ireneusz Kropidłowski (bezpartyjny), Artur Oliasz (bezpartyjny), Artur Sienkiewicz (bezpartyjny). W szranki stanąć chciały jeszcze trzy osoby (powstało dziewięć komitetów wyborczych), ale trzy komitety nie zdołały zebrać wystarczającej liczby podpisów poparcia dla kandydatów.
Pięciu kandydatów ubiegać się będzie o stanowisko wójta gminy Lubań. To Jacek Cichoń z Pisarzowic (bezpartyjny), Aneta Usyk z Radostowa (bezpartyjna), Zbigniew Zjawin z Pisarzowic (Platforma Obywatleska), Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka z Henrykowa Lubańskiego (bezpartyjny) i Jarosław Bardowski (bezpartyjny). Ciekawostka jest, że ten ostatnio kandydat to mieszkaniec Warszawy.
W Sulikowie (pierwotnie wybory miały się odbyć 22 listopada) o mandat radnego ubiega się dwoje kandydatów: Alina Pająk i Barbara Dunaj.
Już piąty termin (6 grudnia, 20 grudnia, 24 stycznia, 11 kwietnia) mają wybory w Nowogrodźcu. O mandat z Parzyc walczyć będą Józef Szpila i Zbigniew Kapusta. Piąty termin wyznaczono też na wybory we Wleniu. W szrankach staną Andrzej Kondratowicz, Agata Hołdowicz i Marek Koczarski.
Trzech kandydatów powalczy o mandat w Szklarskiej Porębie. To Stanisław Kozina, Michał Pyrek i Rober Kotecki. Trzeciego kandydata wystawi KWW Lepsza Dolna.
W Gryfowie (okręg Wieża, Proszówka), w wyborach wystartują Dariusz August i Marek Sieradzki.
W Marciszowie o wakujące miejsce w radzie ubiegać się będą Stanisław Napierała i były wójt tej gminy Stefan Zawierucha.

 

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.