Czy wiesz, jakim samochodem najlepiej wyruszyć na długo wyczekiwany wyjazd na narty? Na jakie elementy zwrócić uwagę przed podróżą? Zapraszamy do uważnej lektury naszego poradnika!

Jaki samochód na narty?

W sezonie zimowym coraz więcej Polaków wybiera się na narty lub snowboard. Co ważne, popularnością cieszą się nie tylko krajowe kurorty, ale również zagraniczne stoki. Z uwagi na wygodę zdecydowana większość narciarzy decyduje się na podróż własnym samochodem, warto jednak zastanowić się, jakie jest idealne auto na wyjazd na narty? Nie chodzi tu oczywiście o wskazywanie konkretnej marki czy modelu, ale raczej zespołu cech i właściwości, który wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo podróży w niewątpliwie trudnych warunkach, jakimi jest zima w górach.

W tym miejscu po prostu trzeba zacząć od rodzaju samochodu, czy też może raczej rodzaju napędu. Zdecydowanie najbardziej polecanym rozwiązaniem jest samochód 4×4. Auto z napędem na obie osie znacznie lepiej radzi sobie z pokonywaniem kilometrów pod górę po śniegu czy lodzie, szczególnie z dużym obciążeniem. Samochód 4×4, czyli w praktyce mały SUV lub SUV 7-osobowy, to rozwiązanie wielu problemów związanych z podróżą. Trzeba też dodać, że tego rodzaju auta mają szersze opony, przez co nie tylko lepiej trzymają się nawierzchni, ale również zapewniają większy komfort podczas pokonywania kolejnych kilometrów. A przecież w większości przypadków wyjazd na narty wiąże się z co najmniej kilkoma godzinami w trasie.

Biorąc pod uwagę typowo górskie warunki, nie bez znaczenia jest nie tylko napęd, ale też prześwit. Co to takiego? Pod tym terminem należy rozumieć po prostu wysokość podwozia. W SUV-ach jest ono wyższe, dzięki czemu znacznie trudniej zawadzić o elementy wystające ponad powierzchnię drogi lub uszkodzić jakiś element podwozia po wpadnięciu w dziurę. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie, trzeba też wspomnieć o pozycji, jaką w czasie jazdy zajmuje kierowca. W stosunku do samochodu kierowca siedzi około 20 centymetrów wyżej, dzięki czemu ma po prostu lepszą widoczność w czasie jazdy.

Co jeszcze ma znaczenie?

Duże SUV-y nie przez przypadek uchodzą za samochody bardzo wygodne i zarazem bardzo pakowne. To niezwykle przestronne auta, które pozwolą Ci zabrać na wyjazd na narty całą rodzinę oraz wszystkie niezbędne bagaże, wliczając w to sprzęt narciarski. Oczywiście ten ostatni najlepiej zamontować na jednym z bagażników zewnętrznych, jak np. któryś z typów bagażników dachowych.

Bardzo praktyczną funkcją jest możliwość konfiguracji liczby siedzeń we wnętrzu pojazdów. W ten sposób jeszcze dogodniej dopasujesz liczbę siedzeń oraz przestrzeń bagażową na czas trwania długiej i mimo wszystko trudnej podróży. Wyjazd na narty to znakomity pomysł na zimowy urlop – w tym czasie z pewnością będzie towarzyszyła Ci masa świetnej zabawy. Aby jednak szczęśliwie dotrzeć na stok i równie szczęśliwie wrócić do domu, warto wybrać się w podróż odpowiednim samochodem – i właśnie dlatego nasze wskazówki mają tak duże znaczenie!

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.