Ponad 50 związanych z Dolnym Śląskiem sportowców i trenerów otrzymało Nagrody Województwa Dolnośląskiego. W tym gronie znalazła się szóstka sportowców związanych z naszym regionem.
Nagroda Sportowa Województwa Dolnośląskiego to specjalne wyróżnienie stanowiące wyraz uznania za wybitne osiągnięcia, promocję i popularyzację sportu. Wśród odznaczonych znaleźli się sportowcy, którzy mogą się pochwalić wybitnymi wynikami w zawodach wysokiej rangi organizowanych w 2021 roku, głównie reprezentacji Polski i Dolnego Śląska na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio.
– Cieszę się, że Dolny Śląsk ma tak wielu ambitnych i utalentowanych mieszkańców. Dziś pragnę podziękować wszystkim wyróżnionym sportowcom. Swoimi osiągnięciami rozsławiacie nasz region, jesteśmy z Was dumni – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Wśród wyróżnionych znalazła się szóstak sportowców związanych znaszym regionem. Nagrodę otrzymali złoty medalista w rzucie dyskiem tegorocznych igrzysk olimpiskich w Tokio Piotr Kosowicz i jego trenerka Małgorzata Niedźwiedzka (oboje z Zawidowa); tegoroczna wicemistrzyni olimpijska w pchnięciu kulą ( a wczesniej medalistka wielu imprez mistrzowskich), jeleniogórzanka Lucyna Kornobys; kończąca w tym roku sportową karierę jeleniogórzanka Maja Włoszczowska; deblowy zwycięzca dwóch turniejów wielkoszlemowych, pochodzacy z Bolesławca Łukas Kubot; siatakrski mistrz świata, urodzonyw Jaworze Aleksander śliwka.
Nagrodę Sportową Województwa Dolnośląskiego otrzymało w sumie 53 sportowców, reprezentantów takich dyscyplin jak kolarstwo, jeździectwo, lekkoatletyka, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa, strzelectwo sportowe, tenis, judo, golf, karate, parakajakarstwo czy parakolarstwo.
Spotkanie stało się również okazją do podsumowań inwestycji i programów sportowych realizowanych przy wsparciu finansowym województwa.
– Zależy nam na tym, aby wspierać najbardziej utalentowanych zawodników z naszego regionu. Budujemy nowe obiekty, wspieramy organizacje, szkoły sportowe, a także poszczególnych sportowców przyznając im stypendia oraz nagrody za osiągnięcie wybitnych rezultatów. W trakcie budowy są takie obiekty jak m.in. Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej i hala lekkoatletyczna na wrocławskich Kłokoczycach. Chcemy też utworzyć profesjonalny tor kolarski koło Sobótki. W taki sposób chcemy zapewnić naszym sportowcom najlepsze warunki treningów – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
W najbliższych latach w Dusznikach Zdroju utworzony zostanie nowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, który ma powstać na bazie istniejących obiektów takich jak Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie czy Tauron Duszniki Arena. Inwestycja zakłada również budowę basenu, hali lodowej i toru saneczkowego. Jej celem jest stworzenie warunków szkolenia sportowego dla kadry olimpijskiej i zawodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów startujących w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata.
– Dolny Śląsk to kuźnia talentów sportowych. Aby umożliwić rozwój ambitnym i zdolnym osobom, konieczne są odpowiednie obiekty treningowe i przemyślane programy. Wierzę, że w ten sposób zachęcimy do aktywności fizycznej jeszcze większą liczbę mieszkańców regionu – ocenia marszałek Cezary Przybylski.