W wodzie mogą znajdować się mikroorganizmy zagrażające naszemu zdrowiu. Dlatego zanim do niej wejdziemy, warto sprawdzić jej jakość w specjalnym serwisie.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej regularnie badają jakość wody w kąpieliskach, z których chętnie korzystają Polacy. Przed zażyciem kąpieli np. w jeziorze lub morzu warto upewnić się, że jego woda jest czysta i wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Jakość wody ma znaczenie
Jednym z największych zagrożeń są sinice, czyli niewielkie bakterie, które poprzez namnażanie się tworzą na powierzchni wody kożuch. „Osad” powstaje pod wpływem wysokiej temperatury, głównie przy długotrwałym braku wiatru i deszczu. Kontakt z sinicami może spowodować:
– wysypkę skórną,
– swędzenie i łzawienie oczu,
– wymioty,
– biegunkę,
– gorączkę,
– bóle mięśni i stawów.
Poza sinicami kontrolerzy sprawdzają też kąpieliska pod kątem obecności organizmów mikrobiologicznych (np. Escherichia coli, enterokok), rozmnażania się makroalg lub fitoplanktonu morskiego i występowania zanieczyszczeń, które są niemożliwe do usunięcia ze względu na zwiększoną ilość materiałów smolistych, szkieł, tworzyw sztucznych i innych odpadów.
Jak sprawdzić, czy woda nadaje się do kąpieli?
Żeby to zrobić, wystarczy wejść na [STRONĘ SERWISU KĄPIELISKOWEGO] i w prawym górnym rogu odszukać okienko „Szukaj kąpieliska”. Po wprowadzeniu nazwy miejscowości, wyświetlą się wszystkie kąpieliska zgłoszone przez gminy.
Można również posłużyć się nazwą konkretnego zbiornika. Np. wpisując frazę „Jezioro Bartężek”, wyświetli się kąpielisko w miejscowości Tarda nad tym jeziorem. Mamy możliwość wyboru widoku listy kąpielisk lub mapy, na której naniesione są konkretne zbiorniki wodne. Po odnalezieniu tego, które nas interesuje, możemy odczytać poniższe informacje:
– nazwa zbiornika,
– adres,
– ramy czasowe sezonu kąpielowego,
– godziny otwarcia,
– informację o jakości wody oraz datę przeprowadzonego badania.
News4Media/fot. iStock