– Jelenia Góra to nie jest miasto od uprawiania polityki, tylko od rozwiązywania spraw ludzi – podkreśla dosadnie Mróz na wczorajszej konferencji przed Ratuszem. Podane zostały też konkretne kwoty, jakie mają zostać przekazane powiatowi karkonoskiemu i samorządom.

Na wczorajszej konferencji o godzinie 10:30 Senator Krzysztof Mróz w pierwszej kolejności mówił o destabilizacji na rynkach energetycznych, co zmobilizowało rząd do podjęcia konkretnych kroków. Obietnica jest przekazanie 13,5 mld zł dla samorządów w całym kraju, z czego powiat karkonoski dostać ma ponad 6 mln zł (dokładniej 6 067 000 zł dla Starostwa Powiatowego). Każda nasza gmina otrzymać ma średnio po 2 mln 900 tys. zł. Ile otrzyma Miasto Jelenia Góra? Ma być to przeszło 16 mln zł.

Co ważne przekazane sumy mają mieć formę środków elastycznych, wykorzystywanych zarówno na potrzebne inwestycje, jak i na opłacenie absurdalnie wysokich kosztów energii elektrycznej. W tym celu rząd chce wprowadzić specjalną taryfę dla takich podmiotów jak szpitale czy przedszkola, która nie pozwalałaby windować cen za 1 MWh powyżej kwoty 785 zł. Środki mają wpłynąć w 3 transzach – za kilka dni, w listopadzie i w grudniu. Senator wspominał, że pieniądze te mają ułatwić wykonywanie obowiązków względem lokalnej społeczności. Mróz podkreśla, że cała Europa ma problem z wysokimi cenami. Parlament wciąż działa w tym zakresie, niebawem zwołane ma zostać nadzwyczajne posiedzenie Sejmu.

Nie obyło się bez ostrej krytyki skierowanej w stronę Prezydenta Miasta Jerzego Łużniaka, który wedle słów Mroza nie chce rozwiązywać problemów.

– Inwestycje w Jeleniej Górze nie idą, są średniej jakości, delikatnie mówiąc. W nowo wyremontowanym teatrze już grzyb wychodzi przy suficie – wskazywał Senator. Do tego wspominał o środkach przekazanych Prezydentowi Miasta na palmiarnię i lodowisko, poddając w wątpliwość cel takich inwestycji teraz, gdy pojawiają się znacznie poważniejsze wydatki i potrzeby. – Mamy fatalne drogi w Jeleniej Górze. Kiedyś były łatane, teraz stan jest nieciekawy.

Dodatkowo Mróz nawołuje do współpracy samorządów z rządem i ostrzega przed rozdźwiękami. Mówi o prezesach lokalnych spółek, którzy grozili zamknieciem, wysokimi podwyżkami, co w opini Senatora nie jest ich rolą.

O zmianie ustawy w sprawie węgla brunatnego z Kopalni Turów pisaliśmy już wczoraj. Średnia cena netto 260 – 400 (z podatkiem 330 – 500 zł) za tonę. Od 12 października można dzwonić z zamówieniami. Dostawy w zakresie własnym.

Na koniec konferencji głos zabrał Eugeniusz Kleśta, Przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego. Na wstępie podkreślił, że deklarowana kwota ponad 6 mln rzeczywiście ma wpłynąć do Starostwa. Jest to tym istotniejsze, że wciąż trwa etap rozstrzygania przetargów dotyczących dostaw gazu i energii elektrycznej do miast. Co do współpracy samorządów, Kleśta wskazał przykład Szklarskiej Poręby, która chętnie ją podejmuje, m.in. przekazując wsparcie finansowe. Podkreślił także rolę pomocy, jaką okazało Nadleśnictwo, które dało 500 tys. zł dopłaty na przebudowę mostu na trasie Łomnica – Karpacz.

Zdjęcia i tekst: mm

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.