W dniach 18-19 czerwca 2021 odbył się w Świeradowie Zdroju piknik edukacyjno-rodzinny Rój wiedzy w którym wzięli udział mieszkańcy i i turyści. Były wykłady, spacery edukacyjne po terenach zielonych, bzyczące koło fortuny, budowano również domki dla dzikich zapylaczy.

Pszczoły oraz inne zapylacze zagrożone są wyginięciem. Ich populacja systematycznie zmniejsza się. Pszczoły, też dzikie odpowiadają za zapylanie 65 % upraw owoców i warzyw, ziół. Roczna wartość naturalnego zapylania w Polsce wynosi ponad 4 mld złotych! Pszczołom grozi wyginięcie. Tylko w 2017 roku w Kotlinie Jeleniogórskiej straciliśmy 65% rodzin pszczelich. Pszczoły potrzebują naszej pomocy – też ponad granicami. Fundacja EkoRozwoju prowadzi pierwszy polsko-niemiecki program ich ochrony – edukując oraz tworząc przyjazne warunki ich życia. Do tej pory posadzono 600 miododajnych drzew (w Polsce w gminach Świeradów Zdrój, Bolków, Osiecznica, Leśna, Lwówek Śląski); stworzono ponad 5000 m2 eksperymentalnych łąk dla zapylaczy przystarych sadach oraz „hotele” dla nich; utworzono pierwszą w Sudetach pasiekę miejską w Jeleniej Górze. Uzupełnieniem konkretnych działań dla pszczół są akcje i kampanie edukacyjne.

DLACZEGO POWINNIŚMY SIĘ PRZEJMOWAĆ PSZCZOŁAMI?

  • Pszczoły oraz inne zapylacze odpowiadają za zapylanie 65 % upraw owoców i warzyw, ziół i przypraw a nawet kawy czy bawełny. Roczna wartość naturalnego zapylania w 2015 roku w Polsce wyniosła ponad 4 mld złotych!
  • Pszczołowate odpowiadają za zapylanie roślin stanowiących ponad 1/3 zbilansowanej ludzkiej diety. Bez pszczół niemożliwe będzie ułożenie zdrowego jadłospisu, bogatego w odpowiednie wartości odżywcze i witaminy.
  • Dzięki owadom zapylającym możemy się cieszyć śpiewem ptaków, z których większość żywi się owocami zapylanymi przez pszczoły. Bez pszczół zniknie też wiele płazów, gadów i małych ssaków.
  • Działalność człowieka doprowadziła do masowego wymierania zapylaczy. Liczba owadów w ciągu ostatnich 25 lat spadła o ponad ¾ (na podstawie badań prowadzonych na obszarach chronionych). Obecnie owadów jest 50 razy mniej niż 35 lat temu. Ta liczba w dalszym ciągu dramatycznie maleje! CO BĘDZIE JAK ICH ZABRAKNIE?
  • „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”, Albert Einstein
  • Drożyzna w sklepach, plastikowa odzież i krajobraz jak z horroru – taki widok czeka ludzkość jak zabraknie pszczół.
  • bez pszczół ginie wiele roślin, a wraz z nimi – zwierzęta.
  • wzrost cen warzyw i owoców! Warzywa i owoce nie znikną wprawdzie całkowicie z sadów, pól i ogrodów, ale diametralnie wzrosną ich ceny, gdyż zapylacze znacznie obniżają koszty produkcji żywności.
  • wzrost cen mięsa! Pszczoły biorą udział w zapylaniu roślin paszowych m.in. lucerny i koniczyny.
  • Wzrost cen odzieży! Pszczoły również uczestniczą w zapylaniu bawełny. Cena więc wzrośnie. Chyba, że przestawimy się na sztuczne materiały, ale kosztem środowiska naturalnego… Jałowy, zdegradowany, monotonny krajobraz…

CO MOŻEMY ZROBIĆ DLA PSZCZÓŁ i ZAPYLACZY??

10 prostych gestów w ważnej sprawie – dla dobra pszczół

1. ZASIEJ ŁĄKĘ

Im więcej odmian kwiatów – tym więcej pożywienia dla pszczół.

[Słoneczniki, malwy, chabry, lawenda…]

2. POSADŹ ZIOŁA

Bezpośrednio w ogrodzie, na balkonie lub parapecie. Drogocenne zioła to dodatkowe wzmocnienie dla zapylaczy.

[Szałwia, oregano, tymianek, mięta…]

3. DAJ ŻYĆ TRAWIE

Twój trawnik nie musi być strzyżony co kilka dni – daj urosnąć trawie czy mleczom. Pamiętaj, że w trawie uwijają się pszczoły – koś wieczorem.

4. UŻYWAJ NATURALNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN CZY NAWOZÓW

Zaprzyjaźnij się z czosnkiem, który skutecznie odstrasza niechciane owady. Dla lepszego wzrostu roślin użyj końskiego obornika.

5. DAJ PSZCZOŁOM PIĆ

Ustaw w ogrodzie spodek z wodą. Pokrój w krążki korek od wina, które posłużą za doskonałe lądowisko dla owadów. Im też się chce pić w upał!

6. NIE GRAB LIŚCI

Jesienią zostaw w ogrodzie nieco liści. Zimą dadzą schronienie dziko żyjącym owadom.

7. NIE ŚPIESZ SIĘ Z WIOSENNYMI PORZĄDKAMI

Poczekaj z pracami w ogrodzie aż rośliny obudzą się do życia, zapewniając owadom pożywienie po zimie.

8. ZBUDUJ DOMEK DLA ZAPYLACZY

Użyj suchych gałązek, starych cegieł z dziurkami, słomy i siana. Zobaczysz, że szybko pojawią się tam „dzicy” lokatorzy.

9. KUPUJ LOKALNIE

Szukaj wyrobów od rolników ze swojej gminy, unikaj warzyw z marketów.

10. EDUKUJ INNYCH

Wspólnie z pszczelarzami zorganizuj warsztaty dla sąsiadów czy szkoły. Ucz innych jak w prosty sposób mogą ratować pszczoły. Obdaruj ich nasionkami kwiatów, zasiejcie wspólnie łąkę.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.