Pierwsze miesiące życia dziecka mają kluczowy wpływ na jego późniejszy rozwój.

Ważna jest wtedy zarówno poprawna dieta, unikanie chorób, jak i kontakt z rodzicami. Powszechnie przyjmuje się, że okres niemowlęcy trwa aż do samodzielnego utrzymania przez dziecko pozycji pionowej. Najczęściej jest to około 12 miesięcy. O czym rodzic musi pamiętać w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o zdrowy rozwój niemowlaka?

Wygodne warunki oraz unikanie chorób i urazów

Dzieci w etapie niemowlęcym potrzebują wygody i bezpieczeństwa. Podstawą jest kupienie wygodnego łóżeczka, które posiada szczebelki chroniące je przed wypadnięciem. Niemowlak nie może spać na dużej wysokości bez zabezpieczeń, bo upadek nawet z kilkunastu centymetrów może mieć tragiczne skutki. Bardzo ważny jest wygodny materac. Spanie na twardej nawierzchni może mieć zły wpływ na kręgosłup i zdrowy sen. W razie wątpliwości warto kupić wygodne materace dla noworodka w Jeleniej Górze, szczególnie z renomowanej marki Hilding Anders. Chronią one dodatkowo dziecko przed alergiami za sprawą naturalnych materiałów. 

Ważne są profilaktyczne wizyty u lekarza, które pozwolą wykryć z wyprzedzeniem urazy lub choroby. Pozwoli to na szybkie zareagowanie w razie problemów ze zdrowiem. Warto udać się do alergologa, żeby wykryć, czy dziecko nie powinno unikać niektórych produktów spożywczych lub materiałów. Dobrze jest zaszczepić ochronnie dziecko na gruźlicę, polio i rotawirusy. 

Close up portrait of a young woman smiling with newborn infant

Odpowiednia dieta niemowlęcia 

Ważna z perspektywy zdrowia dziecka jest jego odpowiednia dieta. Przez pierwsze 6 miesięcy zaleca się karmienie piersią. Nie należy wtedy podawać innych płynów w rodzaju np. soków. Jedynym wyjątkiem mogą być witaminy albo leki, które dostarcza się wraz z mlekiem czy wodą. Dziecko może czasami wymagać pokarmów uzupełniających, w razie np. niedoboru żelaza. Jeśli kobieta nie jest w stanie karmić dziecka piersią to zaleca się stosowanie odpowiedniego mleka modyfikowanego. 

Po 6 miesiącu życia można wprowadzić niektóre pokarmy dodatkowe. Często są to rozdrobnione papki, oparte na zmiksowanych warzywach i innych zdrowych produktach. Często da się je kupić w formie gotowej w supermarketach albo sklepach dla dzieci. Warto je podawać po skończeniu karmienia piersią, gdzie mleko zawsze powinno być pierwszym wyborem. Warto ustalać dodatkowe warianty żywieniowe z lekarzem, który powinien wiedzieć, jakie składniki będą dla niemowlaka najważniejsze.

Zdrowie psychiczne dziecka i kontakt z rodzicem 

Wiele rodziców zaniedbuje zdrowie psychiczne dziecka, którzy uważają, że niemowlak i tak jeszcze nic nie rozumie ze świata. To oczywista nieprawda, bo na wczesnym etapie rozwoju chęć poznawania otoczenia jest silniejsza niż kiedykolwiek później. Niemowlak potrzebuje rodzinnej atmosfery, spokoju i miłości rodziców, co wpłynie na jego późniejsze kontakty z rówieśnikami. Kłótnie i awantury domowe mogą być nawet skutkiem późniejszych niepokojów i lęków.

Warto zadbać o odpowiednie warunki do zabawy z dzieckiem. Komfort bawienia zapewnią materace piankowe 120×200, na których wystarczy miejsca zarówno dla niemowlaka, jak i rodzica. Wiele z nich można znaleźć na stronie https://abcsnu.pl/38-materace-120×200. Przyda się także jak najwięcej bezpiecznych zabawek, które łatwo unieść w małej rączce. Ważne jest też częste odzywanie się do dziecka. Wpływa to jego rozwój mowy i zainteresowanie swoim otoczeniem. Warto więc czytać mu z prostych książeczek z wieloma kolorowymi obrazkami. 

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.