Dzięki zmianie przepisów, PGE GIEK – spółka z Grupy PGE, 11 października 2022 rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla gospodarstw domowych. To oznacza, że węgiel brunatny z kopalni w Turowie może być wykorzystywany w celach grzewczych.
Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od 2 do 6 ton tylko w jednej z dwóch (w Turowie lub Bełchatowie) kopalń PGE GiEK. Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów, które to zakazywały sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Ta zmiana przepisu ma oczywiście stanowić wyjątek w tym niełatwym gospodarczo i politycznie czasie, więc został przyjęty czasowo do 30 kwietnia 2023 r. Węgiel brunatny będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym, podczas którego konieczne będzie ustaleniu daty odbioru.\
– W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań. Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego, i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.
Sprzedaż indywidualna będzie stanowiła tylko mały odsetek całkowitego wydobycia i ma nie wpłynąć na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Turów i Bełchatów. Węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył wciąż do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania.
W najbliższej nam Kopalni Turów węgiel brunatny do 30 kwietnia 2023 r. będzie dostępny do sprzedaży dla odbiorcy indywidualnego (gospodarstwa domowe) w cenach:
Cena netto (bez podatku) za tonę bez akcyzy:
0 mm – 40 mm > 266,00 zł
40 mm – 80 mm > 316,00 zł
80 mm – 300 mm > 402,00 zł
Cena brutto za tonę bez akcyzy:
0 mm – 40 mm > 327,18 zł
40 mm – 80 mm > 388,68 zł
80 mm – 300 mm > 494,46 zł
Wartość opałowa powinna być nie mniejsza niż 9000 kJ/kg. Jednak kopalnia zastrzega sobie, że „parametry jakościowe i sortyment węgla może odbiegać od deklarowanych powyżej parametrów. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności z tytułu reklamacji po opuszczeniu punktu sprzedaży i wystawieniu dokumentu sprzedaży”.
Złożone zamówienia realizowane będą w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 6.00 – 13.00, po wcześniejszym zamówieniu złożonym pod numerem telefonu: (75) 773 57 83 (infolinia działa w godzinach: 7.00-14.00 w dni robocze).
Co należy podać w zamówieniu?
- imię i nazwisko nabywcy węgla,
- adres zamieszkania nabywcy węgla oraz adres gospodarstwa domowego, w którym zostanie wykorzystany zakupiony węgiel (jeśli jest inny niż adres zamieszkania nabywcy),
- numer telefonu kontaktowego,
- zadeklarowaną ilość węgla do zakupu oraz sortyment (uwaga! limit to 2-6 ton na sezon grzewczy, można kupować też wielokrotnie różne ilości, ale suma nie może przekroczyć 6 ton na sezon grzewczy na jedno gospodarstwo domowe, przy czym dopuszcza się odchylenie w ilości +/- 10% załadowanego węgla),
- numer rejestracyjny pojazdu, którym zostanie odebrany zakupiony węgiel oraz w przypadku odbioru węgla przez przewoźnika – pełnomocnika należy podać imię i nazwisko pełnomocnika.
Na miejscu przy sprzedaży preferowany sposób płatności to karta płatnicza. Sprzedawca może też zmienić termin odbioru węgla, jeżeli wcześniej powiadomieni o tym odbiorcę, dzwoniąc pod wskazany numer telefonu. Dodatkowo należy pamiętać, że przy odbiorze zamówionego węgla niezbędne będą dokumenty:
- okazanie przy sprzedaży przez kupującego lub upoważnioną przez niego osobę deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB),w której zadeklarowano właściwe źródło ciepła (na paliwo węglowe), zgodnej z adresem budynku, dla którego zostanie zakupiony węgiel.
oświadczenie finalnego nabywcy węglowego, - pełnomocnictwo udzielone przewoźnikowi przez kupującego w przypadku zlecenia zakupu i przewozu węgla przewoźnikowi,
- dowód osobisty kupującego lub pełnomocnika.
Współrzędne geograficzne punktu sprzedaży na potrzeby GPS:
N 50,938067
E 14,917535
Zdjęcie: pixabay
5 komentarzy
Niebywałe. Po tej zimie połowa ludzi w tym głupim kraju zachoruje na nowotwory dróg oddechowych. Podziękujmy rządom PiS-u.
Powiadasz że zachorują ,tak ale od palenia niewiadomo jakiego tytoniu,od opryskow w sadach i polach,od picia wódy i mamrotek,od epapierosów ,zadymionych ulic starymi dislami.
Ty widać nie pamiętasz czasów, kiedy kupowało się 50/50 węgiel kamienny i brunatny – kamiennym się paliło, a brykietów z brunatnego nakładało na koniec, żeby piec długo był ciepły. To było w czasach, kiedy również Celwiskoza dymiła w najlepsze, a aut było tyle, co kot napłakał. Ta piękna sino-żółta chmura nad Kotliną każdej zimy…
Zapewniam Cię, że rozedma płuc z opcją na POChP jest mało rozrywkowa… Ale cóż, każdy Polak lubi się przekonać na własnych płucach.
Będzie smród że hej!
To jest nasz węgiel! On nam się należy!! J E B A Ć tych ekologów i EU !!! Szczęść Boże