30 stycznia w wieku 78 lat, odszedł architekt Marek Wroński. Był twórcą wszechstronnym, autorem ponad tysiąca projektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych. Zaprojektował między innymi osiedle Zabobrze III w Jeleniej Górze.
Podczas niemal pięćdziesięcioletniej kariery zawodowej zajmował się projektowaniem budynków mieszkalnych, usługowych, użyteczności publicznej o każdej skali wielkości. Sporządzał plany wnętrz, szat roślinnych, adaptacji i ochrony zabytków. Działał na terenie całego Dolnego Śląska, ale przede wszystkim w Jeleniej Górze i okolicach, Wałbrzychu, Wrocławiu, a także w miastach całej Polski.
Był autorem projektu urbanistyki i architektury dużego zespołu mieszkalnego Zabobrze III w Jeleniej Górze (1988), gdzie sam mieszkał. Opracował liczne projekty rewitalizacji i remontów zabytkowych kamienic i uzupełnień zabudowy w ścisłym centrum Jeleniej Góry. Zaprojektował przebudowę jeleniogórskiego rynku (1996) – schodów, zieleni, małej architektury, nowej posadzki.
Marek Wroński urodził się 15 maja 1944 roku w Zakopanem. Dzieciństwo i młodość spędził jednak w Strzelinie na Dolnym Śląsku. Studia architektoniczne oraz podyplomowe (z projektowania budynków oświatowych) ukończył na Politechnice Wrocławskiej. Kilka lat pracował jako architekt w Wałbrzychu a następnie przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie osiadł na stałe. Zawsze jednak był silnie emocjonalnie związany ze swoim rodzinnym miastem, Strzelinem i tam zostanie pochowany.
Pochodził z rodziny urzędników oraz osób ściśle związanych z kulturą polską – wśród jego przodków był organizator i naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelinie, dyrektor departamentu ministerstwa oświaty, profesor i autor książek, dyrektor pedagogiczny zespołu pieśni i tańca “Mazowsze” i attaché kultury polskiej na placówce dyplomatycznej w Belgii. Od swoich rodziców i ich rodzeństwa czerpał wiedzę i liczne zainteresowania historią, kulturą, literaturą i sztuką, astronomią oraz przyrodą. Był zapalonym ogrodnikiem.
W 2005 roku podjął się trudnego zadania, jakim była translokacja zabytkowego domu przysłupowego, który stanął w Zgorzelcu wraz z zabudową uzupełniającą jako “Zagroda Kołodzieja”. W 2010 wykonał projekt rewitalizacji wieży zamkowej w Jeleniej Górze, którą zaadaptowano na wieżę widokową.
Marek Wroński często był zatrudniany do projektów rewitalizacji i adaptacji licznych obiektów zabytkowych, pałaców, obiektów sakralnych i domów przysłupowych – ceniono go za wyczucie, dbałość o zachowanie prawidłowej stylistyki historycznej i najwyższą jakość projektów. Jeleniogórzanie mogą znać pracę Marka Wrońskiego także z projektu nowego cmentarza komunalnego w Jeleniej Górze. Chętnie podejmował się projektów budynków użyteczności publicznej – rozbudowy szkół, budowy świetlic, przebudowy Domu Pomocy Społecznej, wielu budynków i obiektów usługowych, licznych hoteli i pensjonatów w okolicach Jeleniej Góry, w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i wielu innych. Od 1968 roku, aż do dnia przejścia na emeryturę w 2016 roku, zaprojektował ogromną liczbę domów jednorodzinnych, przebudów i adaptacji.
Marek Wroński był eleganckim, uprzejmym, dobrym i niezwykle zabawnym człowiekiem. Prowadził ścisłe archiwum swojej pracy zawodowej, spisał kilka tomów wspomnień ze swojego życia, książkę genealogiczną rodu Wrońskich oraz zabawną książeczkę pełną zadań i łamigłówek napisaną specjalnie dla swoich wnucząt. Pozostawił w żałobie ukochaną żonę Halinę, czwórkę dzieci z rodzinami oraz teściową.
Pogrzeb odbędzie się 22 lutego 2022 roku w Strzelinie, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Krzepickiej.