Zmarł Henryk Gradkowski – prof. dr hab., filolog, pedagog, wnikliwy badacz literatury polskiej XIX i XX wieku, miłośnik twórczości Adama Mickiewicza, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze w ratach 2007-2015, związany także z uczelniami we Wrocławiu, Częstochowie, Słupsku i Wałbrzychu.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 5 lipca 2025 odszedł od nas prof. dr hab. Henryk Tomasz Gradkowski wybitny filolog, pedagog i badacz, przez wiele lat związany z m.in. z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oraz z uczelniami we Wrocławiu, Częstochowie, Słupsku i Wałbrzychu.

Rodzinie, Bliskim, Współpracownikom i Studentom składamy najszczersze wyrazy współczucia – Władze Uczelni Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych wraz z całą społecznością akademicką KANS przekazują głęboki żal i solidarność w tym trudnym czasie.

Śmierć Profesora to niepowetowana strata dla środowiska naukowego regionu i kraju – poinformowała Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.

Profesor Gradkowski pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo naukowe i społeczny wkład w rozwój oświaty wyższej na Dolnym Śląsku. Jego pasja , oddanie i umiłowanie literatury będą dla nas nieustającym przykładem.”

Profesor Gradkowski ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1983 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Filologicznym UWr, a w 2001 roku – habilitację na Uniwersytecie Śląskim, dzięki pionierskim badaniom nad polską literaturą XIX i XX wieku.

W 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 2007–2015 pełnił dwie kadencje jako rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, wcześniej będąc jej pierwszym prorektorem, a wcześniej – dyrektorem Wydziału Kształcenia i Opieki Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze. Był także prezesem Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego.

Jego dorobek naukowy obejmuje całe spektrum: od literaturoznawstwa romantyzmu i historii literatury polskiej (ze szczególnym uwzględnieniem Mickiewicza i Słowackiego), poprzez dydaktykę literatury, aż po etykę administracji publicznej i regionalizm . Był również autorem poradników metodycznych, szczególnie w obszarze pedagogiki i terapii rodzinnej – napisała na profilu fb jeleniogórskiej uczelni dr Elżbieta Zieja, prof. KANS:

Wiadomość o Jego śmierci przyjęliśmy z ogromnym żalem – razem z setkami osób, z którymi Pan Profesor miał styczność w czasie swojej długiej pracy i którym pomagał budować osobiste kariery zawodowe jako swoim studentom.

Związany był nie tylko z jeleniogórską uczelnią – choć z nią wyjątkowo ściśle, jako pierwszy prorektor, a później rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Współpracował również z kilkoma innymi uczelniami, głównie na Dolnym Śląsku i Śląsku.

Wszyscy, którzy Go znali, podkreślają niezwykłą skromność Profesora, jego takt w kontaktach z ludźmi, otwartość i gotowość wysłuchania każdej zgłaszanej sprawy. Taki był jako nauczyciel akademicki, taki sam jako Rektor – jego gabinet był zawsze przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy mieli jakiś problem i wierzyli, że On udzieli rady lub wesprze możliwą pomocą.

A wspierał wyjątkowo taktownie. Kiedy dowiedział się o ciężkiej chorobie dziecka jednej z pracownic, przez długi czas pomagał jej materialnie – tak dyskretnie, że nikt postronny o tym nie wiedział. Zapytany później, dlaczego nie przelewał pieniędzy na konto, stwierdził, że nie chciał urazić beneficjentki – po prostu chciał jej skutecznie pomóc.

Obce Mu były wszelkie „walki gabinetowe”, nie dbał o pozory prestiżu. Twierdził, że nauka potrafi się obronić sama, a status i opinia każdego z nas kształtują się w dłuższym czasie – tak, jak na to zasługujemy.

W pożegnaniach najczęściej wspomina się o wielkim dziedzictwie naukowym, spuściźnie, którą Profesor pozostawił. Przede wszystkim jednak pozostawił po sobie pamięć o Człowieku – wrażliwym i godnym najwyższego szacunku – wspomina prof. Henryka Gradkowskiego Prezydent Jeleniej Góry – Jerzy Łużniak.

Fot. Fb / Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

451620318

Zgłoś za pomocą formularza.