Jest ich już ponad 100. Spotkają się 3 września, by nauczyć się czynnego chronienia swoich bliskich i tego wszystkiego, co dla nich ważne. Brakuje im tylko… Ciebie! Jest jeszcze czas, by zgłosić się na najbliższe szkolenie podstawowe organizowane przez 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej. – To nie jest służba wyłącznie dla siłaczy, ale dla wszystkich, którym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa swojej małej Ojczyźnie – podkreśla płk Artur Barański, dowódca Brygady.
„To nie dla mnie. Nie dam rady fizycznie…” – wielu chciałoby wstąpić w szeregi 16. DBOT, ale takie wątpliwości odstraszają ich od podjęcia decyzji. – Owszem, kondycja fizyczna jest ważna, ale nie tylko ona się liczy. Nie mniej ważna jest motywacja i przede wszystkim umiejętności cenne w służbie terytorialsa – wyjaśnia dowódca 16 DBOT, płk Artur Barański. – Nieprzypadkowo wśród zasad nadrzędnych WOT są takie: „Ludzie najważniejszym zasobem” czy „Funkcjonowanie WOT w oderwaniu od własnej społeczności i terenu nie jest możliwe” – podkreśla.
Komu więc w duszy gra chęć czynnego zadbania o bezpieczeństwo swoich bliskich i regionu, w którym żyje, powinien się zdecydować na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Najbliższe, 5. już w tym roku szkolenie podstawowe (tzw. „szesnastka”) rozpocznie się 3 września, a zakończy 18 września złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej w Jeleniej Górze.
Dlaczego akurat tam? – Po pierwsze dlatego, że na tamtejszym cmentarzu spoczywają doczesne szczątki naszego patrona, podpułkownika Ludwika Marszałka pseudonim „Zbroja” – mówi mjr Renata Mycio. Oficer prasowy 16. Brygady.
Jak dodaje pułkownik Barański, ważne jest też to, by wojskowe uroczystości i swoich terytorialsów mogli zobaczyć nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale też mieszkańcy innych dolnośląskich miejscowości. – W końcu jesteśmy 16. Dolnośląską Brygadą OT, a nie tylko wrocławską – zaznacza dowódca.
Kto jest potrzebny Brygadzie? Każdy, komu nieobojętne jest dobro mieszkańców regionu, dobro Ojczyzny. Tak więc pełni energii 19-latkowie są równie ważni jak doświadczeni 40-, czy 50-latkowie. Kierowca czy sprzedawca ma tu takie same prawa jak nauczyciel czy prawnik. Mówiąc krótko, każdy jest ważny tak samo – bez względu na wiek, płeć i wykonywany zawód. Trzeba jednak spełniać kilka kryteriów:
- Posiadać obywatelstwo polskie.
- Mieć ukończone 18 lat. .
- Być zdrowym fizycznie i psychicznie.
- Nie być karanym.
- Nie można w tym czasie pełnić innego rodzaju służby wojskowej ani nie mieć przydziału kryzysowego.
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić, kontaktując się z naszym rekruterem za pośrednictwem strony internetowej: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc na numer telefonu: 797 353 762.