W związku z sytuacją w Ukrainie, coraz częściej pojawiają się pytania o legalizację w Polsce pobytu zwierząt, które przyjechały z uchodźcami. Nie wszystkie formalności można sfinalizować na granicy, to budzi obawy właścicieli zwierząt, a pomimo upraszczania procedur, wciąż wiele osób nie wie, co należy zrobić. Weterynarze z Jeżowa Sudeckiego wyjaśniają zasady udzielania pomocy zwierzętom.
Warto poznać szczegóły, by osobom przyjeżdżającym udzielić rzetelnej informacji. Procedury są proste. Gabinet „Duże i Małe” z Jeżowa Sudeckiego udzieli bezpłatnej pomocy, pośrednicząc pomiędzy właścicielami zwierząt a Powiatowym Inspektoratem Weterynarii.
„Osoby, które znają obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszego kraju wraz ze zwierzęciem lub te, które udzieliły schronienia takim osobom, proszę o przekazanie informacji, że żeby zalegalizować pobyt zwierzęcia na terenie Unii Europejskiej, właściciel musi zgłosić się do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej i złożyć wniosek o zalegalizowanie pobytu zwierzaka” – mówi lek. wet. Dorota Węglińska z Gabinetu Duże i Małe
Choć może brzmieć to skomplikowanie, w rzeczywistości to prosta procedura. Inspektorat Weterynarii robi wszystko by formalności były proste i klarowne.
„To prosta procedura. Niestety, w przypadku braku wniosku, mogą być nałożone na taką osobę sankcje. My, jako gabinet, udzielamy wszelkich informacji i pomocy osobom przybywającym do naszego kraju ze zwierzętami. Proszę także o wyrozumiałość, ponieważ PIW robi wszystko, żeby pomóc osobom przybywającym, natomiast jest to procedura dość nowa i wszyscy musimy się w tym odnaleźć, by było to dobre dla obu stron” – dodaje Dorota Węglińska.
Gabinet uspokaja – każdy kto zgłosi się po pomoc, taką pomoc otrzyma. Warto także zapytać osób, które przyjechały ze zwierzakiem (psem, kotem lub fretką), czy wypełniły stosowny dokument. Pomoże to uniknąć problemów w już i tak trudnej sytuacji.
FOT.Pixabay