Ponad 2,2 miliarda euro czyli przeszło 10 miliardów złotych, to łączna pula pieniędzy, którą w latach 2021-2027 otrzyma Dolny Śląsk w ramach budżetu unijnego, czyli Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.

Urząd marszałkowski – dysponent tych środków zapowiada konsultacje społeczne, podczas których gromadzone będą uwagi dotyczące kształtu i zakresu unijnego wsparcia.

– Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej, a rozwój ten zawdzięcza przede wszystkim pracowitości Dolnoślązaków. Prowadziliśmy intensywne negocjacje nowego budżetu unijnego, aby Dolny Śląsk otrzymał jak najwięcej pieniędzy. Wynegocjowane blisko 10 miliardów złotych na rozwój regionu w latach 2021-2027 to ogromny sukces Zarządu Województwa. Dziękuję również wszystkim, którzy do tej pory razem z nami brali udział w pracach nad kształtem nowego programu wsparcia unijnego dla Dolnego Śląska. W szczególności partnerom społecznym, radnym, wójtom i burmistrzom. Teraz dzięki konsultacjom społecznym będą mieli okazję zapoznać się z nim wszyscy Dolnoślązacy – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Łącznie w najbliższych latach Dolny Śląsk będzie miał do dyspozycji przeszło 1,67 miliarda euro w ramach funduszy rozwoju regionalnego i europejskiego funduszu społecznego. To kwota podwojona w porównaniu do pierwszej propozycji, która została przedstawiona naszemu regionowi. Jej zwiększenie było możliwe dzięki skutecznym negocjacjom samorządu województwa. Dodatkowo nasz region otrzyma 556 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – skierowanego do podregionu wałbrzyskiego. W sumie kwota 2,2 miliarda euro będzie ogromnym impulsem dla zrównoważonego rozwoju całego regionu i umożliwi realizację wielu oczekiwanych przez Dolnoślązaków inwestycji – związanych m.in. z rozwojem infrastruktury drogowej i kolejowej, poprawą jakości ochrony zdrowia, rozwojem przedsiębiorczości i gospodarki oraz edukacji.

– Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 są kluczowym dokumentem, określającym strategię wykorzystania funduszy europejskich w województwie dolnośląskim na najbliższe lata. Realizacja nowego programu regionalnego ma wpłynąć na zwiększenie spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej między północą a południem województwa oraz zniwelować występujące dysproporcje, co pozwoli na dalszy, harmonijny rozwój regionu oraz wysoką jakość życia mieszkańców – wyjaśnia wicemarszałek Grzegorz Macko.

Celem  konsultacji społecznych  jest zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia oraz środków przeznaczonych na poszczególne cele zawartych w projekcie programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. Jego realizacja wpłynie na rozwój społeczno-gospodarczy naszego regionu, a sam jego kształt łączy oczekiwania Komisji Europejskiej, wyzwania wynikające ze Strategii Rozwoju Województwa oraz założenia wynikające z krajowych dokumentów strategicznych.

Do udziału w konsultacjach społecznych, które potrwają do końca lutego br., urząd marszałkowski zaprasza wszystkich zainteresowanych – mieszkańców Dolnego Śląska, partnerów społecznych, samorządowych, organizacje, przedsiębiorców, przedstawicieli sektora nauki.

Fot. UM

1 Komentarz

  1. zastanawiam się po co w ogóle te konsultacje, przecież wiadomo, że połowa pieniędzy pójdzie jak zawsze do Wrocławia. 550 milionów jest sztywno wpisane jako fundusz sprawiedliwej transformacji dla regionu wałbrzyskiego. Resztę BS wyda głównie na swoich. Dla Jeleniej Góry pan marszałek będzie miał najwyżej przemowę o wyrównywaniu szans rozwojowych, niwelowaniu różnic i że może następnym razem uda się dokonać podziału statystycznego Dolnego Śląska (oczywiście ze zrekompensowaniem strat biednemu Wrocławiowi bo pewnie ubogie zagłębie miedziowe wydzielone koniec końców nie zostanie) i wtedy może coś… kiedyś…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.