Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej z satysfakcja podsumowuje miniony rok – a to wszystko za sprawą 1206 dzieci, które przyszły na świat w placówce w 2021 roku. W tym gronie na jeleniogórskiej porodówce powitano także 19 par bliźniąt.

Podobnie jak rok wcześniej, statystyka nieco bardziej sprzyjała chłopcom, których urodziło się o 18 więcej, niż dziewczynek. Zebrane dane potwierdzają, że przyszłe mamy z Jeleniej Góry i okolic od lat chętnie wybierają Oddział Położniczo-Ginekologiczny WCSKJ na miejsce porodu.

W 2021 roku w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej urodziło się 1206 dzieci. Na świecie powitano nieco więcej chłopców – było ich 612. Z kolei dziewczynek 594. Najwięcej maluszków, bo aż 113, przyszło na świat we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, rodzi się najwięcej dzieci, bo – zdaniem specjalistów – przełom grudnia i stycznia sprzyja bliskości między ludźmi. Z kolei najmniej dzieci, bo 81, urodziło się w kwietniu minionego roku.

– Rok 2021 przyniósł nam 1206 powodów do radości i dumy. Każde dziecko urodzone w naszym szpitalu to dla personelu ogromna satysfakcja oraz chwile spełnienia. Dziękujemy wszystkim mamom, które nam zaufały. Dokładamy wszelkich starań, aby pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Staramy się także, aby pobyt w szpitalu dla pacjentek był jak najmniej stresujący. Dlatego staraliśmy się jak najszybciej przywrócić możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są już cały czas możliwe – mówi Nikolaj Lambrinow, dyrektor WCSKJ i dodaje: – Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej, świadczenie profesjonalnej opieki medycznej i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to dla nas kwestie priorytetowe. W WCSKJ funkcjonuje profesjonalny Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.

Na jeleniogórskiej porodówce szczęśliwie rozwiązano także 19 ciąż bliźniaczych. W ramach 1206 urodzeń, należy wskazać także 2 urodzenia w warunkach domowych. Młode mamy wraz z maluszkami trafiły później do szpitala, dlatego i te urodzenia ujęto w podsumowaniu. W minionym 2021 roku urodziło się o 20 dzieci więcej niż w 2020 roku, kiedy to na świat przyszło 1186 dzieci.

Jeleniogórski szpital podkreśla, że przyszłe mamy od lat chętnie wybierają tutejszą ginekologię i doceniając działalność neonatologii. Pacjentki mogą korzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu. Kluczowym elementem dla mamy i noworodka jest także kontakt „skóra do skóry” tuż po porodzie. Personel przez całą dobę udziela młodym mamom wsparcia, dba o to, aby noworodek jak najwięcej czasu przebywał z mamą (system „rooming-in”) oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad maluszkiem. Oddział Położniczo-Ginekologiczny jest oddziałem o II stopniu referencyjności, przystosowanym do opieki nad kobietami w zagrożonej ciąży. Placówka przygotowana jest także do specjalistycznej opieki nad nowo narodzonymi dziećmi i wcześniakami na Oddziale Neonatologicznym, który posiada III, najwyższy stopień referencyjności. Nowoczesne i specjalistyczne wyposażenie oddziałów pozwala na kompleksową opiekę medyczną dla wszystkich rodzajów ciąż.

W WCSKJ funkcjonuje Oddział Pediatryczny, który otacza profesjonalną i troskliwą opieką małych pacjentów od 1. miesiąca do 18. roku życia. Tym samym w jeleniogórskiej placówce zapewniona jest stała opieka medyczna dla dzieci wymagających leczenia – od momentu urodzenia, przez wszystkie lata dzieciństwa. Oddział ten charakteryzuje się dużą aktywnością, a personel robi wszystko, co w jego mocy, aby pobyt w szpitalu dla małych pacjentów był jak najmniej stresujący. Przy oddziale działa bowiem Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom, które dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu wspiera działalność i funkcjonowanie oddziału oraz organizuje różnorodne akcje dla małych pacjentów, takie jak Dzień Dziecka czy odwiedziny Św. Mikołaja. W ostatnią sobotę, z okazji finału WOŚP, dzieci odwiedzili alpiniści, którzy w przebraniach superbohaterów zjechali na linach z dachu szpitala i myjąc okna oddziału, przesyłali dzieciom moc pozdrowień i uśmiechów. Wydarzenie to odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Alpiniści dla WOŚP”. Tego samego dnia mali pacjenci otrzymali miłe upominki – pluszowe misie od jednego ze sponsorów stowarzyszenia.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.