16 grudnia, w piątek, oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku.

Od tego dnia trasy narciarstwa biegowego będa regularnie ratrakowane. Ich długość maksymalna to około 80 km. Nad bezpieczeństwem wszystkich biegaczy oraz innych osób czuwać będzie zespół ratownictwa, którego siedziba znajduje się na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, a który pracuje na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów.

Od piątku nafacebookowym profilu oraz na stronie internetowej Biegu Piastów publikowane będzą codziennie komunikaty o stanie tras, pogodzie oraz inne informacje ważne dla biegaczy narciarskich.

Trasy znajdują się w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Są przygotowywane je na podstawie umowy dzierżawy Stowzrzyszenia Bieg Piastów z Nadleśnictwem Szklarska Poręba. Bieganie na nartach po tych trasach jest bezpłatne.

Na przełomie lutego i marca 2023 roku rozegrany zostanie na nich 47 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego. Zapisy na 47 Bieg Piastów są otwarte na wszystkie dystanse. Jak dotąd zgłosiło się ponad cztery i pół tysiąca zawodników z 21 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Zapisać się można na stronie internetowej Biegu Piastów.

Nowością sezonu 2022/23 jest Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, które oferuje m. in. szafki dla biegaczy, toalety, gastronomię, prysznice i szatnie. Przed budynkiem DCS Polana Jakuszycka znajduje się przystanek kolejowy, który dotychczas usytuowany był w pobliżu największych parkingów Biegu Piastów.

Stowarzyszeniu Bieg Piastów bardzo zależy na bezpieczeństwie wszystkich odwiedzających Góry Izerskie. Dlatego, wspólnie z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Karkonoską Lokalną Organizacją Turystyczną w Szklarskiej Porębie i Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, z udziałem miasta Szklarska Poręba, wyznaczyliśmy Zimowe Trasy Spacerowe, na które będziemy zapraszać turystów pieszych. Trasy te – gdy będzie taka potrzeba – będą utwardzane przez skuter śnieżny KLOT-u z odpowiednim oprzyrządowaniem. Dzięki temu będą bardzo wygodne do chodzenia.

Jedna z tych tras pokrywa się z trasą narciarstwa biegowego (Jakuszyce – Orle). Piesi proszeni są , by nie deptali po torach dla biegaczy narciarskich oraz pomiędzy nimi. Pozostałe Zimowe Trasy Spacerowe to urokliwa Droga pod Reglami ze Szklarskiej Poręby do Przesieki, szlak z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem oraz przepiękna trasa w Jakuszycach za leśniczówką w stronę Owczych Skał.

Ratrakowanie narciarskich tras biegowych jest bardzo drogie. Jedna godzina pracy ratraka to wydatek 1123 złotych. Koszty pokrywane są ze środków własnych Stowarzyszenia Bieg Piastów, których źródłami są opłaty parkingowe oraz wpłaty Partnerów i Sponsorów.Wiadomo już, że Sponsorami 47 Biegu Piastów będą KGHM Polska Miedź i Brubeck.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.