Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają
w dniu 17 lipca 2022 r. na wycieczkę nr 23 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.33 do Wałbrzycha Głównego, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603 783 610).

Trasa długości 20 km prowadzi przez wschodnie partie Gór Suchych. Od stacji kolejowej idziemy szlakiem zielonym do Rybnicy Leśnej, gdzie oglądamy drewniany kościół p.w. św. Jadwigi z XVII w., z zachowanymi oryginalnymi malowidłami na drewnie we wnętrzu. Następnie, w dalszym ciągu szlakiem zielonym, dochodzimy do Przełęczy Trzech Dolin. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek w schronisku PTTK Andrzejówka, wybudowanym w 1933 roku, z zachowanym pierwotnym wystrojem snycerskim w sali bufetowej. Po przerwie ruszamy dalej zboczem Waligóry do Przełęczy pod Granicznikiem i wspinamy się na Ruprechtický Špičák. Ten graniczny szczyt o wysokości 880 m jest najwyższym wzniesieniem czeskiej części Gór Suchych, zwanej Jawoří hory. Ze znajdującej się na wierzchołku wieży widokowej roztacza się wspaniała panorama okolicznych pasm górskich. W końcowej części wędrówki, przez wsie Radosna i Łomnica, docieramy do stacji kolejowej w Głuszycy, skąd o godz. 17.56 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uwaga: ze względu na strome podejścia i zejścia wycieczka zalecana dla wprawionych turystów. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Autorstwa Petr Filippov – Petr Filippov, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1529765

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.