Przed nami wspaniały tydzień, pełen kinowych wrażeń. Od 7 do 13 marca 2022 trwać będzie 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze. To wielkie, nie tylko filmowe święto i jednocześnie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w stolicy Karkonoszy. W programie seansów specjalnych niemal same przedpremiery i premiery filmów, do tego projekcje konkursowe oraz spotkania z gwiazdami polskiego kina. Do tego festiwalowa Gala z koncertem zespołu Wojtka Mazolewskiego. Warto zarezerwować sobie czas na jeleniogórskie ZBLIŻENIA filmowe. Takich propozycji nie można przegapić. Widzimy się w kinie!

Przez cały festiwalowym tydzień w sali widowiskowej JCK i kinie LOT będzie można również obejrzeć blisko 120 krótkich filmów konkursowych, które oceniane będą przez wybitnych polskich twórców jak reżyserka Agnieszka Smoczyńska, operator filmowy Adam Sikora, czy dokumentalistki: Anna Zamecka i Maria Zmarz-Koczanowicz. W jury konkursu filmów animowanych zasiądzie także Mariusz Wilczyński. Tym, którym nie uda się obejrzeć filmów konkursowych w ciągu tygodnia festiwalowego polecamy pokaz filmów nagrodzonych, zaplanowany na finałową niedzielę 13 marca (godz. 11:00, wstęp bezpłatny) w kinie LOT, gdzie także odbywać będą się wszystkie projekcje specjalne najnowszych, najciekawszych i najbardziej wartościowych filmów jakie w ostatnim czasie pojawiły się, albo dopiero pojawią się na kinowych ekranach. Seansom pozakonkursowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami filmów, które prowadzić znani krytycy filmowi: Łukasz Maciejewski i Artur Zaborski. Co nas czeka?

Poniedziałek 7 marca

Filmem otwarcia tegorocznego festiwalu jest „Brigitte Bardot cudowna” (godz. 16:45) w reżyserii wybitnego wizjonera kina – Lecha Majewskiego. Tym razem artysta zaprosił do współpracy Magdalenę Różczkę, Weronikę Rosati, Andrzeja Grabowskiego i Tomasza Sapryka. Akcja filmu toczy się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Drugim filmem pierwszego dnia festiwalu jest irański film „W drogę” w reż. Panaha Panahi (godz. 20:15) – jedna z największych niespodzianek ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Zachwycająca opowieść o rodzinnej podróży autem. Historia mistrzowsko dawkująca napięcie. Za kierownicą siedzi zdenerwowany dorosły syn, obok niego nucąca nostalgiczne piosenki matka. Z tyłu królują ojciec żartowniś z nogą w gipsie i nadpobudliwy kilkulatek, a w bagażniku podróżuje schorowany pies. Czy to weekendowy wypad, czy może ucieczka? Zwykła przejażdżka czy przemyt? To film, który wzbudza śmiech i łzy jednocześnie, i kradnie serca widzów na całym świecie. Uwaga! Organizatorzy postawili, że dochód ze sprzedaży biletów na ten seans przeznaczony zostanie na pomoc Ukrainie. Jest więc szczególny powód, by na ten film wybrać się do kina.

Poza tym oba poniedziałkowe filmy nie są dostępne w regularnej dystrybucji kinowej, więc to jedna z nielicznych okazji, żeby je zobaczyć.

Wtorek 8 marca

Drugie dnia o godz. 17:00 na emocjonujący obraz „Powrót do tamtych dni” w reż. Konrada Aksinowicza z Weroniką Książkiewicz i Maciejem Stuhrem, który stworzył niezapomnianą kreację. To historia Tomka, który mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów, ale nie wyjaśnia powodu swojego powrotu. Wszyscy wydają się szczęśliwi, jednak coś niepokojącego wisi w powietrzu. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu.

O godz. 20:00 „Córka” Maggie Gyllenhaal wg. powieści Eleny Ferrante, autorki „Genialnej przyjaciółki”. Film opowiada o kobiecie, której macierzyństwo nie dało szczęścia. Nagroda na MFF w Wenecji za najlepszy scenariusz i 3 nominacje do tegorocznych Oscarów. W rolach głównych Olivia Colman i Dakota Johnson.

Środa 9 marca

O godz. 17:00 przedpremierowa projekcja polskiego filmu „Piosenki o miłości” w reż. Tomasza Habowskiego, z Tomaszem Włosokiem w roli głównej. Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu – aktorowi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po projekcji spotkanie z Tomaszem Włosokiem, którego widzowie znają również z takich filmów jak „Hiacynt”, „Jak pokochałam gangstera” czy „Boże ciało”.

O godz. 20:00 przedpremierowy pokaz francuskiego filmu ”Zdarzyło się”, reż. Audrey Diwan, który w kinach pojawi się dopiero w czwartym kwartale tego roku. To nagrodzona Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji opowieść o studentce Anne, która zachodzi w nieplanowaną ciążę Nie będąc gotowa na urodzenie dziecka postanawia dokonać aborcji. Akcja filmu dzieje się w latach 60. we Francji, w której prawo zabrania usuwania ciąży. Reżyserka pokazuje tragedię i upokorzenia kobiety, która chce decydować o swoim losie. Daleka jest jednak od osądów i moralizatorstwa.

Czwartek 10 marca

Tego dnia o godz. 16:45 na festiwalowym ekranie zobaczyć będzie można zobaczyć krótkie filmy animowane Mariusza Wilczyńskiego, którego pełnometrażowy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” został w 2020 r. nagrodzony na festiwalu w Gdyni. O swojej pracy nad przygotowaniem i realizacją filmów opowie ich autor – Mariusz Wilczyński.

O godz. 19:15 przedpremierowa projekcja „Drive my car”, reż. Ryûsuke Hamaguchi, wg. opowiadania Harukiego Murakamiego. Film otrzymał aż 4 nominacje do tegorocznych Oscarów i zdobył wiele nagród w tym: Złote Globy dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego, Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) i Nagrodę za scenariusz na MFF w Cannes w 2021 r. To intymna opowieść o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. Historia o bezwarunkowej akceptacji bliskiej osoby oraz siebie samego i swoich niedoskonałości, jednocześnie piękna i wzruszająca oda do życia.

Wcześniej, o godz. 17:00 w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się spotkanie z mistrzem kina czeskiego – Bohdanem Slámą, reżyserem wielokrotnie nagradzanych filmów jak „Cztery słońca” czy „Kobieta z lodu”. Wszyscy miłośnicy czeskiego kina (i czeskiego humoru) będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, w którym reżyser opowie o tajnikach swojej pracy. Na spotkanie wstęp wolny, ale obowiązują zapisy z powodu ograniczonej liczby miejsc.

Piątek 11 marca

O godz. 16:45 kolejna przedpremiera. Tym razem muzycznego filmu dokumentalnego „Jazz outsider”, którego reżyserem jest mistrz polskiego kina Janusz Majewski, twórca takich filmów jak „Zaklęte rewiry” czy „C. K. Dezerterzy”. Film opowiada o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50/60 XX. wieku, współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. W filmie występują m.in. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Dąbrowski, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Wojciech Gogolewski, Maciej Obara, Sonia Bohosiewicz, Dorota Miśkiewicz. Po projekcji spotkanie z mistrzem reżyserii, który w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim opowie nie tylko o swoim najnowszym obrazie, ale też o tajnikach pracy reżysera i scenarzysty.

O godz. 19:30 będzie można zobaczyć – również przedpremierowo – film Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”. To filmowa adaptacja powieści Doroty Masłowskiej. Opowiedziana w rytmie rapu hipnotyzująca historia desperackiego poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. W obsadzie Jacek Beler, Magdalena Koleśnik, Sebastian Fabijański, Marek Kalita, Beata Kawka oraz Sonia Bohosiewicz, która po projekcji filmu spotka się z publicznością. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni reżyserka filmu otrzymała nagrodę za debiut, a Jacek Beler nagrodę za pierwszoplanową rolę męską.

Sobota 12 marca

W samo południe rozpocznie się przedpremierowa projekcja filmu „Bohater”, w reż. Asghara Farhadi (Oscar za „Rozstanie” i „Klienta”). To fascynujący dramat o mężczyźnie, który odbywa karę więzienia za długi. Podczas przepustki w jego ręce trafia torba z kosztownościami. Mężczyzna staje przed dylematem, czy przywłaszczyć zgubę, spłacić wierzyciela i zapewnić sobie wolność, czy też postąpić zgodnie ze swoim sumieniem i odnaleźć właściciela. Wielowarstwowa przypowieść o człowieku, który stara się postępować według reguł. Mocne, perfekcyjne dramaturgicznie kino moralnego niepokoju. Film otrzymał Grand Prix MFF w Cannes 2021.

O godz. 14:30 „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke, który swoją premierę kinową będzie miał tuż przed festiwalem. To niezwykle poruszająca historia muzyka Grzegorza Płonki, który zdiagnozowany jako dziecko autystyczne żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Po kilkunastu latach, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Film pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego. Nagroda publiczności na Festiwalu w Gdyni i wielominutowa owacja na stojąco. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu i Małgorzatą Foremniak, która stworzyła wspaniałą kreacje matki głównego bohatera.

Sobotni wieczór wypełni Gala wręczenia festiwalowych nagród, która odbędzie się w Teatrze im. C. K. Norwida. Wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 19:00 uświetni koncert formacji Wojtek Mazolewski Quintet. Zespół zaprezentuje utwory Krzysztofa Komedy – repertuar z wydanej w 2020 roku płyty „When Angels Fall”, poświęconej twórczości tego najsłynniejszego polskiego muzyka jazzowego, pianisty i kompozytora. Inspiracją do nagrania materiału były miedzy innymi filmy wybitnych reżyserów: Romana Polańskiego („Rosemary’s Baby”, „Nóż w wodzie”), czy Jerzego Skolimowskiego („Bariera”), do których Komeda skomponował muzykę.

Niedziela 13 marca

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie (o godz. 11:00) pokaz filmów filmów nagrodzonych w festiwalowych konkursach, a o godz. 14:00 przedpremierowy pokaz filmu „Paryż, 13. dzielnica” w reż. Jacquesa Audiarda. To stylowa, czarno-biała love story, której akcja rozgrywa się pośród wieżowców paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia i ciała bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę, która ma obsesję na punkcie Amber, tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce.

Ostatni seans festiwalu to „Oskarżony” w reż. Yvana Attala (godz. 16:00). Opowiada historię młodego mężczyzny, który zostaje oskarżony o gwałt. Wkrótce pojawiają się liczne wątpliwości i pytania z tym związane. Czy rzeczywiście jest winny, a może sam jest ofiarą? Dwoje młodych bohaterów i ich bliscy zobaczą, jak ich życie i przekonania mogą zostać zniszczone, ale… czy prawda jest tylko jedna? W filmie wystąpiła Laureatka Złotej Palmy w Cannes Charlotte Gainsbourg razem ze swoim synem Benem Attalem. Film prezentowany był w konkursie głównym ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Bilety na festiwalowe seanse i koncertową galę już w sprzedaży. Nabyć można je w miejscach wydarzeń oraz w Osiedlowym Domu Kultury na Zaobrzu, który jest organizatorem festiwalu.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.zoomfestival.pl.

Daniel Antosik

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.