Tym razem rozpoczęcie roku akademickiego Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze świętowała w Zdrojowym Teatrze Animacji. Uroczystości odbyły się 12 października o godz. 12:00, studenckie szeregi zasiliło około 80 uczniów przyjętych na informatykę techniczną.

W rozpoczętym niedawno roku akademickim na wspomniany kierunek przyjęto aż 30% studentów ponad limit, choć nie udało się otworzyć kierunku elektrotechnika, mimo że specjaliści z tej dziedziny są pilnie poszukiwani w naszym województwie. 10 nowoprzyjętych pochodzi z Ukrainy.

– Jestem na Politechnice, żeby zdobywać wiedzę. Jestem tutaj pierwszy rok. Przyciągnęła mnie chęć zdobywania wiedzy z ciekawiącej mnie dziedziny. To priorytet. Choć imprezy studenckie to też dobra rzecz – stwierdza Ahtem Zajcew.

Dyrektor Filii, dr inż. Maciej Pawłowski, z werwą powitał gości, co trochę zajęło, jako że lista przybyłych osobistości była długa. Podobnie jak czas na przemówienia, który wydłużał się niemiłosiernie wraz z kolejnymi wchodzącymi na scenę oficjelami. Choć słowa były życzliwe, nie da się ukryć, że liczba zaangażowanych politycznie gości, zgłaszających chęć wypowiedzenia się, przytłoczyła pozostałe punkty programu. Żywe, pełne dobrej energii przemówienie wygłoszone przez Marcina Kolasińskiego, przedstawiciela Samorządu Studenckiego PWr w Jeleniej Górze, było niczym ożywczy powiew.

– Mnóstwo pytań, lęk czy dobrze wybrałem. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dacie radę. Pamiętajcie, nie ma studenckich sukcesów bez wysiłków nauczycieli – mówił student II roku, określając jednocześnie okres nauki w PWr jako okazję do nawiązywania przyjaźni i zdobywania rozległej wiedzy. Zachęcał też pierwszorocznych do zaangażowania się w działania Samorządu Studenckiego, a w tym roku szykują się małe rewolucje w jego działalności. – Kadra Samorządu się zmienia, wymieniony będzie niemal cały skład. Zmieniamy same działania Samorządu, wprowadziliśmy też poprawki w kwestii hierarchii i rozdzielania zadań. Teraz już nie działa jeden mózg, a trzy. Staramy się lepiej współpracować i uczyć się na swoich błędach, mając nadzieje, że wpłynie to pozytywnie na naszą współpracę.

Marek Obrębalski wspomniał m.in. o tym, że w kwestii PKB Dolny Śląsk to prowodyr w Europie (84%), co daje spore możliwości osobom kończącym Politechnikę. Pojawiły się także zachęty do tego, by po opuszczeniu uczelnianych murów studenci pozostali w regionie i wzmacniali lokalną gospodarkę. „Żebyście tu zostali” – spuentował Wojciech Chadży. Głos zabrał również rektor PWr – prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs.

46 lat istnienia Filii PWr w Jeleniej Górze to spory sukces, szczególnie, że ostania ewaluacja uczelni wyższych umieściła Politechnikę Wrocławską na 6. miejscu w całej Polsce pod kątem poziomu kształcenia. Pewnie dlatego określa się ją jako jedną z polskich uczelni liczących się w Europie. We Wrocławiu skupia ona aż 13 dyscyplin naukowych, w tym otwierając się wcześniej i na nauki społeczne, a w tym roku akademickim również na nauki medyczne. Z kolei nowością w jeleniogórskiej Filii jest uruchomienie nowoczesnego laboratorium komputerowego.

W części artystycznej dzieci zagrały na ksylofonie, fortepianie elektrycznym i fletach poprzecznych. Zostały rozdane również nagrody dla najbardziej zaangażowanych lub osiągających największe sukcesy naukowe studentów z wyższych roczników. Wykład inauguracyjny wygłosił brat dyrektora Filii – prof. dr hab. Adam Pawłowski, „Wielkie dane bibliograficzne jako przedmiot badań humanistyki cyfrowej (lub informatyki stosowanej). Przykładowe analizy materiałów baz danych Biblioteki Narodowej” (praca pisana wraz z dr inż. Tomaszem Walkowiakiem). Po uroczystym otwarciu roku, rozbrzmiało tradycyjne „Gaudeamus igitur”.

Przy okazji takich uroczystości, warto przypominać, że inauguracja jest przede wszystkim czasem dla studentów, wykładowców i władz uczelni. Może więc to właśnie im powinno się w przyszłości pozostawić więcej przestrzeni w programie wydarzenia.

Tekst: mm
Zdjęcia: mm/Samorząd Studencki PWr w Jeleniej Górze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.