Panie domu kupują ten produkt głównie do pieczenia ciast. Kosztuje niewiele, bo za małą jej paczkę zapłacimy średnio 2 zł. Oprócz zastosowania w kuchni, soda oczyszczona bez problemu poradzi sobie również z innymi zadaniami, zastępując drogie, specjalistyczne środki chemiczne.

1. Pasta wyczyści trudne zabrudzenia

Wystarczy zmieszać cztery łyżki sody oczyszczonej i trzy łyżki wody, aby powstała niezawodna pasta, która upora się z takimi zabrudzeniami jak zaniedbana szyba piekarnika, osady na urządzeniach sanitarnych w łazience, opalony i otłuszczony ruszt grilla czy przypalone garnki.

2. Biżuteria jak nowa

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przywrócić dawny blask swoim łańcuszkom, pierścionkom i kolczykom, odpowiedź jest prosta. Wymieszaj w dowolnym naczyniu szklankę ciepłej wody z dwiema kroplami płynu do naczyń lub mydłem i łyżką stołową sody oczyszczonej. Po godzinnej kąpieli w takim roztworze wystarczy doczyścić biżuterię delikatną szmatką, np. używaną do wycierania szkieł okularów.

3. Niweluje brzydkie zapachy

Nieprzyjemna woń pojawia się często w lodówkach, zmywarkach, butach czy pomieszczeniach, w których panuje wysoki poziom wilgoci. Soda oczyszczona doskonale radzi sobie z pochłanianiem brzydkich zapachów. Wystarczy włożyć do lodówki niewielką miseczkę z produktem lub rozsypać go tam, skąd pochodzi źródło niepożądanej woni (bezpośrednio do obuwia, na tapicerkę, dywan itp.). Po kilkunastu godzinach należy odkurzyć powierzchnię lub wyjąć pojemniczek z produktem.

4. Działa odplamiająco

Jeśli zdarzyło ci się rozlać na dywanie lub wykładzinie kawę, wino lub tłuszcz, wypróbuj sodę oczyszczoną, która doskonale radzi sobie z usuwaniem tego typu zabrudzeń. Rozsyp i wetrzyj produkt w poplamionym miejscu i pozostaw na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz.

5. Usuwa kamień i osady w pralce

Aby odkamienić czajnik należy zagotować w nim ok. litr wody, a następnie dodać łyżkę stołową sody oczyszczonej i odstawić na pół godziny. Przed kolejnym użyciem wystarczy wylać mieszankę i pierwszą porcję czystej wody. Produkt doskonale sprawdzi się również w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc w pralce. Wystarczy wsypać sodę do połowy pojemnika na proszek i ustawić puste pranie w temperaturze 90 stopni.

News4Media/ fot. iStock

1 Komentarz

  1. PiS.Bolszewik.Czekista Odpowiedź

    Nie masz być z czego dumny, to zostajesz nacjonalistą. W życiu ci nie wyszło, to zostajesz rasistą. Nikt cię nie chce, to zostajesz homofobem. Jeśli spełniasz wyżej wymienione warunki i do tego jesteś bęcwałem z lepkimi rączkami, to wstępujesz do PiS-u, gdzie odnajdujesz swoich.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.