Choć mamy już 2023 r. samorząd województwa ciągle jeszcze przekazuje środki z perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Właśnie przekazano doolnośląskim gminom związkom gminnym i spółkom samorządowym promesy na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. To łącznie ponad 93 mln zł.

Z programu dofinansowanych zostanie 27 zadań, w ramach których zbudowanych zostanie 50,6 km sieci wodociągowej, 45,8 km sieci kanalizacyjnej, 302 przydomowe oczyszczalnie ścieków, 2 ujęcia wody, 8 stacji uzdatniania wody, 2 oczyszczalnie ścieków.

– Po raz kolejny kierujemy wielomilionowe środki na budowę i przebudowę obiektów infrastruktury wodno-ściekowej. Dzięki temu powstaną dziesiątki kilometrów nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, nowe oczyszczalnie ścieków oraz stacje ujęć wody i jej uzdatniania. Te działania przyczyniają się do zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób mieszkających na obszarach wiejskich, poprawiają ich komfort życia oraz wspierają rozwój dolnośląskiej wsi – oceniał, wręczając samorządowcom promesy, Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W naborze świetnie wypadły gminy z naszego regionu. Jedna trzecia przedsięwzięć, które zasłużyły na środki realizowano będzie u nas. A projekt gminy Lubomierz (budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy i odcinka wodociągu w Olesznej Podgórskiej) zdobył najlepszą ocenę na liście rankingowej i dofinansowanie w kwocie blisko 4 mln zł. O środki aplikowało 76 jednostek.

W regionie jeleniogórskim dofinansowanie otrzymały także:

– Leśna: wodociąg i kanalizacja w Miłoszowie oraz zbiornik retencyjny w Leśnej (2,089 mln zł);

– Jeżów Sudecki: V etap budowy wodociągów i kanalizacji (5 mln zł);

– Wleń: wodociąg w Strzyżowcu (3,48 mln zł);

– Węgliniec: rozbudowa kanalizacji i oczyszczalni w Ruszowie, przebudowa wodociągu i kanalizacji w Węglińcu (3,30 mln zł);

– Świerzawa: wodociąg z ujęciem wody w Sokołowcu (4,909 mln zł);

– gmina Lubań: wodociąg w Nawojowie i kanalizacja w Pisarzowicach (3,668 mln zł);

– Wojcieszów: fotowoltaika na stacji uzdatniania wody (227 tys. zł);

– Bolków: ujecie wody i sieć przesyłowa (3,925 mln zł).

Gminy muszą wydać te pieniądze (i zrealizować inwestycje) do 2025 r.

Fot. UMWD

1 Komentarz

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Gdyby nie pieniądze z budżetu Państwa Polskiego rządzonego na szczęście nasze przez PIS i Zjednoczoną Prawice to w NASZYM MIEŚCIE i rejonie nic a nic by się nie działo. Nasze podatki idą na wynagrodzenia i nagrody miejskich urzędników których to w NASZYM MIEŚCIE powstaje coraz to więcej. Im mniej się dzieje tym więcej urzędników . Proporcje odwrócone zgodnie ze zwyczajami rodem z komunistycznych państw. Czerwona Dolina dramatów i niedoli i obciachu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.