W ramach „Dni Otwartych” – Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zapraszają 6 sierpnia na rajd turystyczny pt. „Śladami prof. Stanisława Lorentza – człowieka, który uratował Matejkę i Hauptmanna”.

Zainteresowani uczestnictwem w wycieczce spotykają się z prowadzącym, Krzysztofem Tęczą, o godzinie 8.00 w sobotę, 6 sierpnia przed Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, skąd po przedstawieniu programu wycieczki przejdą na przystanek MZK „Przy sądzie”, z którego odjedziemy autobusem linii nr 6 o godzinie 9.17 na punkt przesiadkowy przy ul. Podgórzyńskiej. Następnie przesiądziemy się do autobusu linii nr 4, którym odjedziemy o godz. 9.40 do Przesieki. Możliwe jest także dołączenie się do wycieczki na ostatnim przystanku autobusu MZK w Przesiece ok. godz. 10.00.

Spotkanie rozpoczniemy od wizyty w DW Marzenie, w miejscu gdzie znaleziono ukryte przez Niemców obrazy Jana Matejki. Tam też odpoczniemy przy ciepłej kawie i zjemy śniadanie. Następnie udamy się do Wodospadu Podgórnej, skąd dotrzemy do kościoła w Przesiece, a następnie do skweru, na którym ustawiono pomnik upamiętniający znalezienie obrazów Matejki. Po dotarciu do wylotu Doliny Czerwienia pożegnamy szlak niebieski i dalej pójdziemy za znakami koloru czarnego, by dotrzeć do Zachełmia. Tam zejdziemy ze szlaku i podejdziemy na wzgórze Rudzianki, na którym znajduje się Czerwona Jaskinia. Następnie przejdziemy do Jagniątkowa, by zakończyć naszą wędrówkę w Muzeum Dom Miejski Gerharta Hauptmanna. Tam dyrektor Muzeum Janusz Skowroński opowie o historii odkrycia i wywiezienia obrazów Matejki.

FOT. Archiwum Krzysztof Tęcza, Jeden z uratowanych obrazów Jana Matejki Batory pod Pskowem

1 Komentarz

  1. WIKIPEDIA … Czy ktoś próbuje ukrywać fakty o skrytkach Grundmanna?!
    Kolejny odrzucony przez administratorów mój wpis który brzmiał:
    <>
    Komu zależy na ukrywaniu prawdy?
    Mogę podać tylko jedną osobę, córkę Pana Lorenca, rzekomego wielkiego znalazcę obrazów Matejki w Przesiece, nie chce ona do dzisiaj dopuścić nikogo do pamiętników ojca… myslę że dlatego iż tata sporo sobie przywłaszczył z tego „skarbu”, a ona żyje sobie dostatnio do dzisiaj. Być może to ona właśnie posiada informacje lub sam obraz Rafaela Santi „Portret Młodzieńca” (?)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.