Mieszkając na co dzień w Jeleniej Górze lub przyjeżdżając do stolicy Karkonoszy z myślą o wypoczynku, wiele osób korzysta z okazji i udaje się w góry. Niezależnie od doświadczenia w wędrowaniu po szlakach warto zapewnić sobie dostęp do kilku przydatnych aplikacji na smartfon, które pokrótce opisujemy.

1. Karkonosze

Bogata w rozliczne informacje, oficjalna aplikacja projektu Visit Karkonosze została udostępniona dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android. Zawiera ona wszelkie potrzebne dane z punktu widzenia turysty i wędrowca, począwszy od map, poprzez opisy szlaków, skończywszy na propozycjach wycieczek i zdjęciach lokalnych atrakcji. Ponieważ aplikacja działa w trybie offline, internet stacjonarny bez limitu czy też limitowany jest zbędny do jej obsługi.

2. Mapy.cz/Mapa Turystyczna/Locus

Do planowania tras i znajdowania szlaków – również na bieżąco, za pośrednictwem trybu GPS – doskonale nadają się wszystkie 3 wymienione aplikacje. Najprostsza jest Mapa Turystyczna, najdokładniejsza Locus, a najbogatsza w opcje i informacje Mapy.cz. Warto wypróbować każdą z nich, aby wybrać dla siebie tę najdogodniejszą.

3. Prognoza pogody

Warunki atmosferyczne w górach mogą zmieniać się błyskawicznie i w dużej mierze decydują zarówno o samej decyzji o wejściu na szlak, jak i ubiorze oraz wyposażeniu, jakie należy wziąć ze sobą na wyprawę. Dlatego przed wyruszeniem w trasę dokładnie zorientuj się w aktualnej i przewidywanej pogodzie, a podczas wędrówki regularnie ją sprawdzaj. Pomogą Ci w tym zaprojektowane w tym celu aplikacje na telefon, których jest bez liku na każdy system operacyjny. Wybór pozostaje indywidualną decyzją – trudno wskazać jedną czy nawet kilka aplikacji szczególnie wyróżniających się na tle innych.

4. Ratunek

Bezpieczeństwo powinno być absolutną podstawą każdej wycieczki w góry, szczególnie w wysokie partie. Jednak nawet najlepiej przygotowanych i najbardziej doświadczonych turystów, dla których ochrona zdrowia i życia na szlaku to absolutny priorytet, mogą spotkać kłopoty podczas wyprawy w Karkonoszach. Jeśli problemy są na tyle duże, że wymagają wsparcia z zewnątrz, bo samodzielnie nie sposób sobie poradzić, można i zdecydowanie warto skorzystać z aplikacji Ratunek. Dlaczego?

Z prostego powodu: ponieważ wraz ze zgłoszeniem wypadku lub innego zdarzenia oprogramowanie automatycznie określa lokalizację telefonu, z którego informacja jest nadawana. Tym samym znalezienie turystów znajdujących się w potrzasku staje się dla ratowników znacznie łatwiejsze. W razie problemów zdrowotnych, np. sercowych, można też wykonać szybkie badanie mobilnym elektrokardiografem, o ile dysponuje się urządzeniem w niego wyposażonym. Jeśli chcesz je kupić, sprawdź, jaki smartwatch z EKG jest godny polecenia.

5. Accurate Altimeter

Przeznaczona na telefony z systemem Android aplikacja Accurate Altimeter służy do precyzyjnego określania wysokości, na jakiej w danym momencie znajduje się użytkownik. Program działa bez konieczności połączenia z siecią.

6. Monitor burz

Jednym z największych zagrożeń dla turystów, którzy latem wybierają się na dłuższe wyprawy w Karkonosze, są nagłe, intensywne burze. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie życia dla osób znajdujących się w wyższych partiach gór, dlatego zdecydowanie warto je omijać. W tym celu polecamy aplikację Monitor burz, która z bardzo dużą dokładnością przewiduje nadchodzące burze.

7. Polskie Góry

Ta aplikacja pozwala na rozpoznawanie szczytów polskich gór. Wystarczy nakierować aparatem na daną panoramę, aby się dowiedzieć, jak się nazywają poszczególne masywy. Po więcej interesujących treści na temat nowych technologii zapraszamy do działu Blog w serwisie https://komorkomat.pl/.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.